Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. apríla 2014

Obmedzenia pre novinárov v budove parlamentu začnú platiť 15. apríla



Na snímke predseda NR SR Pavol Paška



Zdieľať
Na snímke predseda NR SR Pavol Paška Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 8. apríla (TASR) - Nové pravidlá pre prácu novinárov v budove Národnej rady SR budú platiť od 15. apríla. TASR to dnes potvrdila Soňa Pőtheová z komunikačného odboru Kancelárie NR SR. Pôvodne mali obmedzenia vstúpiť do platnosti v polovici februára, celý proces sa však predĺžil najmä z dôvodu prípravy novej tlačovej miestnosti.


Od budúceho týždňa sa tak akreditovaní novinári, ktorých bude obmedzený počet, nebudú môcť pohybovať voľne po chodbách parlamentu, ako to bolo doteraz. Bez sprievodu sa viac nedostanú na rokovania parlamentných výborov, do bufetu nebudú mať prístup vôbec. Má byť tiež zakázané fotografovať a filmovať osobné veci poslancov na ich laviciach, pričom za porušenia by novinárom mohla hroziť strata akreditácie a zákaz vstupu do Národnej rady SR.

Ambícia prijať nové pravidlá rozprúdila diskusiu na prelome rokov. Časť opozície dokonca zvažovala odvolávanie predsedu NR SR Pavla Pašku (Smer-SD), keďže nové pravidlá považovala za nedemokratické. "Paška nechutným spôsobom zaútočil na slobodu pohybu novinárov v parlamente," vyhlásil vtedy Jozef Viskupič (OĽaNO).

Kancelár Daniel Guspan pre TASR v súvislosti so zavedením nových pravidiel povedal, že bolo realizovaných viacero kontrol a inšpekcií v budove Národnej rady SR, ktoré konštatovali nesúlad niektorých skutočností v rámci režimu a prevádzky NR SR so zákonnými normami. "To malé obmedzenie je dôsledkom toho, že chceme zosúladiť fungovanie pohybu so zákonnými predpismi," vysvetlil. Na margo bufetu podotkol, že nie je určený pre verejnosť, je len pre zamestnancov. Paška neraz povedal, že poslanci nie sú zamestnanci. Guspan súhlasil, avšak je tu podľa neho výnimka. "Sú to osoby, ktoré vykonávajú svoju činnosť v rámci budovy Národnej rady a my sme povinní zabezpečiť takéto stravovanie aj pre osoby, ktoré nie sú zamestnancami. V tomto prípade sú poslanci vnímaní ako zamestnanci," uviedol.

Pašku sa vtedy zastal aj premiér Robert Fico (Smer-SD), podľa ktorého išlo o jeho suverénne rozhodnutie. Fico upozornil, že v NR SR bolo akreditovaných 280 novinárov, pričom toľko ich ani nie je. "Nemôže sa len tak hocikto, kto má doma nejaký televízorik a malú kamerku, tváriť, že on bude veľký novinár a bude chodiť po Národnej rade. Sú štandardné médiá, bulvárne médiá, každý nech má štandardný prístup, nemám s tým žiadny problém. Pokiaľ ide o samotnú charakteristiku opatrení, myslím si, že keby ste počúvali pána predsedu Pašku pozornejšie, on presne povedal, o čo ide. Ale ako obyčajne, prekrútili ste jeho slová a urobili ste z niečoho vec, ktorá ani zďaleka nie je taká, ako teraz popisujete," uzavrel.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Swoboda žiada vytvorenie postu komisára EÚ pre menšiny vrátane Rómov
<< predchádzajúci článok
V Žiline na Mariánskom námestí je klavír pre všetkých