24hod.sk    Zo zahraničia

21. mája 2014

Obnova krajín po povodniach na Balkáne bude stáť miliardy eur



Dvaja muži sa pokúšajú naštartovať dodávku na zaplavenej ulici v srbskom meste Obrenovac.



Zdieľať
Dvaja muži sa pokúšajú naštartovať dodávku na zaplavenej ulici v srbskom meste Obrenovac. Foto: FOTO TASR/AP
Sarajevo 21. mája (TASR) - Povodňová voda dnes v Bosne aj v Srbsku klesla, a natoľko, že odhalila ďalšiu šokujúcu vec - spamätanie sa z historicky najhorších záplav bude zrejme stáť miliardy eur, ktoré však nemá žiadna z postihnutých krajín. Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Minister zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Zlatko Lagumdžija informoval, že záplavy spôsobené výdatnými lejakmi na Balkáne postihli 23.000 štvorcových kilometrov Bosny, teda 40 percent krajiny. Ide o väčšiu oblasť než neďaleké Slovinsko.

"Je to obrovská tragédia," povedala Kristalina Georgievová, eurokomisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia.

Eurokomisárka dodala, že len čo prišli povodne, EÚ zareagovala okamžite vyslaním pomoci v podobe záchranárov, helikoptér, člnov a zaslaním stanov i ďalších základných potrieb. Túto pomoc poskytlo 16 členských krajín EÚ a ďalšia má do Srbska aj Bosny ešte prísť.

Prioritou prvej fázy pomoci je teraz podľa eurokomisárky záchrana životov a zabránenie vzniku chorôb. V nasledujúcej fáze bude Európska únia spolu s miestnymi odborníkmi odhadovať škody; v tretej fáze sa zameria na obnovu krajín po katastrofe a na prevenciu pred podobnými tragédiami.

Hoci ešte nie je oficiálny údaj o škodách v Bosne, podľa predbežných odhadov ide o sumu takmer 1,3 miliardy eur.

Obe krajiny už začali rozhovory s EÚ o získaní medzinárodnej pomoci pri rekonštrukcii. Srbská časť Bosny rokuje samostatne o pomoci s Ruskom.

Povodne zničili kľúčový poľnohospodársky sektor na rovinách na severe Bosny. Zničenie "ekonomickej chrbtice" tejto oblasti zhoršuje aj to, že povodne zmietli cesty, budovy a rodinné domy. Šesť dní záplav a 2100 zosuvov pôdy postihlo jednu štvrtinu zo štyroch miliónov obyvateľov Bosny.

Bosna má jeden z najnižších hrubých domácich produktov v Európe a nezamestnanosť dosahuje 44 percent. Takmer nikto v krajine nemá poistenie nehnuteľnosti, čo znamená, že mnoho obyvateľov prišlo prakticky o všetko.

Dnes vybuchla pri severobosnianskej dedine Cerik pozemná mína, jedna z vyše 9000 mín, čo tam zostali po vojne z rokov 1992-95. Explodovala, lebo ňou pohla záplavová voda.

V susednom Srbsku premiér Aleksandar Vučič vyhlásil, že škody v jeho krajine presiahli 0,64 percenta hrubého domáceho produktu - to znamená, že Srbsko môže požiadať Európsku úniu o núdzovú finančnú pomoc.

Zničených alebo poškodených bolo 3500 kilometrov srbských ciest a približne 30 percent železničných tratí nie je dostupných.

Srbsko, tak ako väčšina Balkánu, je chudobné. Ekonomika krajiny sa nedokázala úplne pamätať po vojnách a medzinárodných sankciách v 90. rokoch minulého storočia. Takisto ju poškodzuje zlé riadenie a rozsiahla korupcia. Nezamestnanosť oficiálne dosahuje 20 percent, ale v skutočnosti je oveľa vyššia, dodáva AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/obnova-krajin-po-povodniach-na-balkane-bude-stat-miliardy-eur-cl288339.html