Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. mája 2012

Obyčajní ľudia chcú viac platných referendNávrh Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktorí chcú zrušiť 50-percentné kvórum oprávnených voličov na platnosť referenda ústavným zákonom, považuje predseda NR SR Pavol Paška za ...Zdieľať
v piatich slovenskych obciach sa kona BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Návrh Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktorí chcú zrušiť 50-percentné kvórum oprávnených voličov na platnosť referenda ústavným zákonom, považuje predseda NR SR Pavol Paška za legitímny postoj zákonodarnej iniciatívy poslanca.


Ako povedal dnes pre agentúru SITA jeho hovorca Pavol Chovanec, zmeny v Ústave SR môžu podľa Pašku nastať len na základe širokej politickej dohody, tak ako to máme možnosť sledovať v súčasnosti pri zrušení trestnoprávnej imunity poslancov.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti predložia dnes do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorým chcú zrušiť 50-percentné kvórum oprávnených voličov na platnosť referenda. NR SR by sa návrhom mala zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 19. júna.


Zo siedmich referend bolo len jedno úspešné

Ako povedal dnes na tlačovej besede predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič, keďže zo siedmich referend bolo len jedno platné, nemalo by záležať na tom, koľko ľudí príde k urnám. „Takýto systém má Švajčiarsko desiatky rokov. Neexistencia podmienky účasti na referende burcuje záujem verejnosti o veci verejné,“ povedal Matovič.

Obyčajní ľudia však nechcú svojím návrhom znížiť potrebný počet 350 000 podpisov pod petíciu za vypísanie referenda. „Počet podpisov pod petíciu je dostatočná ochrana pred tým, aby si nejaká malá skupina nezmyslela robiť referendá o akejkoľvek veci, ktorá má veľmi menšinovú podporu,“ povedal Matovič s tým, že zohnať 350 000 podpisov je veľmi veľká drina.


Podľa Igora Matoviča ľudia dostanú nohy, ktoré nemali

Podľa poslanca Obyčajných ľudí Miroslava Kadúca ich návrh tiež vyhovuje nálezu Ústavného súdu SR, podľa ktorého je účelom referenda právo voličov spolupodieľať sa na tvorbe štátnej vôle. Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí Jozef Viskupič už informoval o návrhu ústavného zákona predsedu parlamentu Pavla Pašku a predsedov poslaneckých klubov. „Referendum robí z občana dôležitého človeka najmä medzi parlamentnými voľbami,“ konštatoval.

Matovič si myslí, že kvórum pre platnosť referenda ubíja občiansku spoločnosť. Podľa neho návrh Obyčajných ľudí demokracii neublíži, ale pomôže. „Každé neúspešné referendum ubíjalo občiansku spoločnosť,“ povedal. Zároveň pripustil, že politici v referende nepoložili otázky, ktoré by verejnosť vyburcovali.

Podľa Matoviča sa možno politické strany budú báť zrušiť kvórum. „Tým, že viete, že nie je žiadne kvórum, bičuje to záujem o veci verejné. Poviete si, že nedovolím, aby o mojom osude rozhodla nejaká menšina ľudí, ktorí prídu na referendum. Vyburcuje to. Ľudia dostanú nohy, ktoré doteraz nemali,“ vyhlásil.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ficova vláda zdaní nehnuteľnosti, nechce nikomu ublížiť
<< predchádzajúci článok
Slovenskí vojaci asi zostanú v Afganistane dlhšie

Obyčajní ľudia chcú viac platných referend - diskusné fórum čitateľov

referendum31.5. 17:47:15