Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

13. januára 2012

Obyvatelia Hlbokého bojujú proti biostanici letákmiObavy ľudí zo zápachu pravdepodobne zastavia investora, ktorý chcel za obcou Hlboké v okrese Senica vybudovať bioenergetický komplex s výkonnou bioplynovou stanicou na výrobu elektrickej energie. ...Zdieľať
elektraren biomasa HLBOKÉ 13. januára (WEBNOVINY) - Obavy ľudí zo zápachu pravdepodobne zastavia investora, ktorý chcel za obcou Hlboké v okrese Senica vybudovať bioenergetický komplex s výkonnou bioplynovou stanicou na výrobu elektrickej energie.


Jeho súčasťou mala byť aj linka na výrobu vykurovacích peliet a riasový ostrov na výrobu biomasy. Takýto komplex podľa starostu Miloša Čobrdu zatiaľ nikde na Slovensku nie je.

Obecné zastupiteľstvo v Hlbokom ešte v októbri minulého roku schválilo zámer na výstavbu komplexu a súhlasilo s prenájmom obecného pozemku, ktorý je asi 700 metrov od obývanej časti obce. Začiatkom tohto roku však už poslanci starostovi avizovali, že sú proti investícii, ktorá mala obci prinášať nemalé zisky. "Začali sa po obci šíriť letáky, že to bude niečo ako kafiléria, že to bude smrdieť, zníži sa tu hodnota nehnuteľností,“ skonštatoval starosta Čobrda.


Petíciu zatiaľ podpísalo 175 ľudí

Petíciu proti investícii podpísalo za tri dni 175 ľudí, toľko ich prišlo aj na verejné zhromaždenie. Pod týmto tlakom zmenili poslanci názor na investíciu v objeme najmenej 12 miliónov eur.

Tá by Hlbokému, dedine s necelou tisíckou obyvateľov, prinášala ročne približne 15-tisíc eur nájomné za pozemok, ďalších 10-tisíc eur na dani z nehnuteľností, ďalšími benefitmi by boli pelety na vykurovanie obecných budov a bezplatná likvidácia obsahu žúmp z dediny.

"Uvedomujem si, aký by mal tento projekt riziká, na druhej strane si uvedomujem aj jeho prínosy,“ vysvetľuje starosta. Obec je podľa neho zadlžená, o jej rozvoji v momentálnej finančnej situácii možno len ťažko hovoriť. Podľa iniciátora petície Andreja Medňanského však ťažko veriť sľubom investora, ktorý sa doteraz nepredstavil. Prekáža mu aj rozsah celého komplexu, ktorý by patril k najväčším v Európe.

Investor má starostovi Hlbokého v najbližších dňoch oznámiť, či ešte má záujem o presadzovanie svojho zámeru v obci, kde mu verejná mienka nie je príliš naklonená. Zatiaľ neznámy investor, ktorého v Hlbokom reprezentovala len nedávno založená spoločnosť TEK Energy, plánoval v bioplynovej elektrárni spracovávať v jednej linke kukuričnú siláž, hnojovicu, maštaľný hnoj a riasy, v druhej linke aj produkciu z domových žúmp.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poľská ekonomika by mohla v tomto roku vzrásť o 3,1 %
<< predchádzajúci článok
Apple pozastavila predaj iPhone 4S v čínskych predajniach

Obyvatelia Hlbokého bojujú proti biostanici letákmi - diskusné fórum čitateľov