Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. októbra 2006

Obyvatelia oslavujú Nobelovu cenu mieru a jej laureáta



Bangladéš v sobotu oslavuje v histórii prvé udelenie Nobelovej ceny mieru a jej nositeľa, priekopníka poskytovania malých úverov chudobným Muhammada Junusa. Tisíce ľudí sa zišli pri jeho dome na ...



Zdieľať

DHÁKA 14. októbra (WEBNOVINY) - Bangladéš v sobotu oslavuje v histórii prvé udelenie Nobelovej ceny mieru a jej nositeľa, priekopníka poskytovania malých úverov chudobným Muhammada Junusa. Tisíce ľudí sa zišli pri jeho dome na predmestí hlavného mesta Dháka, aby sa stretli s Junusom. V sprievode manželky a jednej z dcér sa poďakoval ľuďom za podporu a vyjadril radosť, že jeho krajina bola poctená týmto významným ocenením.

Je to najkrajšia chvíľa pre Bangladéšanov," uviedol jeden z gratulantov Ansar Ahmed, ktorého matka si zobrala pôžičku z Junusovej banky Gramín a zmenila tak osud celej rodiny. "Som šťastný, že práve on získal cenu, pretože to, čo urobil pre mňa a tisíce rodín ako je naša, je jednoducho obdivuhodné. Som tu, aby som sa mu poďakoval za to, čo pre nás robí," dodal.

Na čele gratulantov bol prezident Iajuddin Ahmed. "Obraz Bangladéša nadobúda ešte krajší lesk vo svete udelením tejto prestížnej ceny významnej osobnosti Muhammadovi Junusovi," uviedol vo vyhlásení. Premiérka Chálida Zia uviedla, že ocenenie, ktoré dostal Junus a jeho banka Gramín, je zdrojom obrovskej hrdosti celej krajiny a jej 144 miliónov ľudí. "Celý národ je pyšný na prvú Nobelovu cenu mieru. Program mikropôžičiek Dr. Junusa pomohol miliónom ľudí," povedala.

Aj médiá vzdali hold významnému bangladéšskemu ekonómovi a označili ho za najväčšieho sociálneho reformátora krajiny. "Všetci snívame, ale sen profesora Junusa je odvážny," píšu anglicky vychádzajúce noviny Daily Star. "Blahoželáme, pán Bangladéš," dodáva v bengálčine denník Jai Jai Din.

Nórsky Nobelov výbor udelil v piatok Nobelovu cenu za mier Junusovi a banke Gramín, ktorá ponúka pôžičky ľuďom bez finančnej istoty. Junus, ktorého tiež označujú ako "bankár chudobných," začal boj s chudobou v roku 1974 v Bangladéši pôžičkou 27 USD niekoľkým dedinčanom, aby ich zachránil od veriteľov. Tento profesor ekonomiky sa v súčasnosti považuje za jedného z hlavných autorov koncepcie mikropôžičiek, na základe ktorej sa podnikateľom poskytujú veľmi malé sumy, aby mohli rozbehnúť vlastné podniky. Dlžníci použili pôžičky na nákup vlastných nástrojov a zariadenia a prostredníctvom samostatnej zárobkovej činnosti zmenili svoj život. Banka Gramín má dnes 6,5 milióna klientov, z ktorých 96 percent sú ženy. Podľa jej internetovej stránky má 2 226 pobočiek v 71 371 dedinách.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štát mal zvýšiť platby do zdravotníctva na celý rok
<< predchádzajúci článok
Katie Holmes už má svadobné šaty