Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2011

Obyvatelia Žehry prišli pritlačiť poslancov



Žehrania z občianskeho združenia (OZ) Nová Žehra dnes osobne prišli do Národnej rady (NR) SR, aby poslancov požiadali o schválenie novely zákona o obecnom zriadení. Norma od ...



Zdieľať
zehra BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) - Žehrania z občianskeho združenia (OZ) Nová Žehra dnes osobne prišli do Národnej rady (NR) SR, aby poslancov požiadali o schválenie novely zákona o obecnom zriadení.


Norma od kresťanských demokratov Jany Žitňanskej a Radoslava Procházku im umožní referendom sa osamostatniť od rómskej osady.

„Novela umožní, ak zlyhávajú orgány samosprávy, ak sústavne neplnia svoje zákonné povinnosti, aj menšej časti obce, aby sa oddelila. V súčasnosti je to možné len v prípade, ak oddelená časť má minimálne 3000 obyvateľov, no sú prípady na východnom Slovensku, ale aj inde, kde orgány obce zlyhávajú, strpčujú, znepríjemňujú a komplikujú život ľuďom, ktorí platia aj miestne dane, no nemajú sa ako brániť, lebo sú v menšine,“ poukázal minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).

Ako pred novinármi pripomenul, návrh nie je politický. Šéf rezortu vnútra verí, že novela umožní obyvateľom niektorých obcí, aby mohli slušnejšie žiť. „Týmto chcem vyzvať poslancov NR SR bez ohľadu na politické tričko, aby za novelu zákona zahlasovali,“ dodal.




Snaha o referendum

Ak by prešla novela zákona, ktorú poslanci na aktuálnej schôdzi prerokujú v prvom čítaní, v praxi to bude znamenať, že časť obce si bude môcť urobiť referendum o odčlenení aj keď nemá 3 000 obyvateľov. V prípade jeho úspešnosti vláda podľa ústavy rozhodne o odčlenení obce a následne vzniknú dva samosprávne celky.

„Nejde o rozdelenie nejakých ulíc, je to legitímne rozdelenie troch častí obce,“ priblížil situáciu v Žehre Miloš Pacovský z občianskeho združenia Nová Žehra. Ako skonštatoval, ich hlavné problémy sú ekonomické a legislatívne. Do rómskej osady Dreveník bolo podľa neho za posledných dvadsať rokov investovaných asi 100 miliónov slovenských korún, zatiaľ čo do centrálnej časti Žehry a Hodkoviec podstatne menej.

V legislatívnej oblasti sa stretávajú s takými ťažkosťami, ako je nevymožiteľnosť práva vo vzťahu občan - obecný úrad, nezverejňovanie termínov zastupiteľstiev či porušovanie zákonov týkajúcich sa samosprávy.

Jozef Tekeli z občianskeho združenia vidí najväčší problém v tom, že po voľbách sa dostali do orgánov samosprávy ľudia, ktorí vzhľadom na svoje vzdelanie a pracovné skúsenosti nedokážu a nie sú schopní zvládnuť ani svoj súkromný život, a pritom majú spravovať veci verejné.

„Ide nám o to, aby obyvatelia, ktorí sú gramotní, neboli prehlasovaní tými, ktorí sú nevzdelaní, nemajú pracovné návyky a reálne nemôžu vykonávať svoje právo na samosprávu,“ podotkol.

Žehra pozostáva z troch častí. V centrálnej časti Žehra žije 296 obyvateľov, v Hodkovciach 193 obyvateľov a v rómskej časti Dreveník 1 547 obyvateľov, pričom takmer všetky obecné zdroje smerujú do časti Dreveník. Nerómske obyvateľstvo sa stalo v obci minoritou postupne v dôsledku demografického vývoja.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zvýšenie platov lekárov o 300 eur je podľa Sedláčka nereálne
<< predchádzajúci článok
Ružomberská nemocnica povolala 13 poľných lekárov