Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. februára 2020

Obyvateľom švajčiarskej obce hrozí vysťahovanie na 10 rokov, plán môže zrušiť referendumPribližne 800 obyvateľov švajčiarskej obce Mitholz a jej okolia budú musieť pravdepodobne presídliť na iné miesto, pričom vrátiť sa budú môcť možno až po desiatich rokoch. Dôvodom je obrovský sklad ...Zdieľať
27.2.2020 (Webnoviny.sk) - Približne 800 obyvateľov švajčiarskej obce Mitholz a jej okolia budú musieť pravdepodobne presídliť na iné miesto, pričom vrátiť sa budú môcť možno až po desiatich rokoch. Dôvodom je obrovský sklad výbušnín z čias 2. svetovej vojny, ktorý sa nachádza pod skalami neďaleko obce a ktorý sa úrady rozhodli z bezpečnostných dôvodov zlikvidovať.

Mnohí majú veľký problém


Príčinou tak dlhej doby možného vysídlenia obyvateľov je to, že podľa najnovších štúdií si bude likvidácia skladu vyžadovať enormné množstvo času, keďže skaly nad skladom bude treba odstraňovať kúsok po kúsku a veľmi pozorne.

Keďže vo Švajčiarsku má veľmi silnú tradíciu inštitút referenda, podľa britskej BBC je možné, že plán na vysídlenie budú musieť najskôr schváliť aj samotní obyvatelia Mitholzu. Mnohí z nich s ním pritom zatiaľ majú veľký problém, niektorí sa dožadujú okrem poskytnutia nového domova aj ďalších kompenzácií zo strany vlády.

Až 3500 ton výbušnín


V tesnom susedstve obce sa podľa švajčiarskeho ministerstva obrany nachádza až 3 500 ton výbušnín, pričom podľa nových štúdií bolo nebezpečenstvo skladu pre miestnych obyvateľov doteraz veľmi podceňované.

Zbrojný sklad vznikol počas 2. svetovej vojny, v ktorej síce bolo Švajčiarsko neutrálne, no keďže bolo zo všetkých strán obkolesené nacistickým Nemeckom a jeho spojencami, pripravovalo sa na obranu aj vybudovaním stoviek podobných pozemných zariadení po celej krajine.

Krátko po vojne, v roku 1947, sklad čiastočne vybuchol. Pri výbuchu vtedy prišlo o život deväť ľudí a popolom ľahla aj vtedajšia železničná stanica.


Zdroj: Webnoviny.sk - Obyvateľom švajčiarskej obce hrozí vysťahovanie na 10 rokov, plán môže zrušiť referendum © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Prahe si uctili zavraždených kritikov Putina, mesto má Námestie Borisa Nemcova a Promenádu Anny Politkovskej
<< predchádzajúci článok
Zlodej ukradol pohrebné auto, odviezol si aj telo zosnulej osoby

Obyvateľom švajčiarskej obce hrozí vysťahovanie na 10 rokov, plán môže zrušiť referendum - diskusné fórum čitateľov