Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. septembra 2016

Oceliari sú za väčšie využívanie trosky ako náhrady kameňa



Na archívnej snímke zamestnanci oceliarne pracujú pri peci.



Zdieľať
Na archívnej snímke zamestnanci oceliarne pracujú pri peci. Foto: TASR
Košice 19. septembra (TASR) – V rámci obehového hospodárstva by sa oceliarenská troska mohla využívať vo väčšej miere. Zhodli sa na tom výrobcovia ocele a zástupcovia jednotlivých asociácií, ktorí sa v uplynulých dňoch v Košiciach zúčastnili na konferencii pod názvom Udržateľný priemysel v kontexte obehového hospodárstva.


"My si pre budúcnosť určite vieme predstaviť aj podstatne vyššie využitie trosky, ako to bolo doteraz, pretože troska je materiál, ktorý je akýmsi druhotným materiálom popri výrobe ocele. Je to materiál, ktorý sa dá využiť napríklad pri výstavbe diaľnic. Poznáme vysokopecnú a oceliarsku trosku. Obzvlášť tá vysokopecná je výborný stavebný materiál, ktorý sa využíva už desiatky rokov. Vieme si predstaviť, že to využitie by sa dalo ešte zintenzívniť práve tlakom na obehové hospodárstvo," uviedol pre TASR riaditeľ Vonkajších vzťahov spoločnosti U. S. Steel Košice Ján Bača.

Troska sa podľa jeho slov využívala v minulosti ešte v bývalom Československu. "Potom to určitý čas ustrnulo. Máme nádej, že s celoeurópskym prechodom na obehové hospodárstvo práve troska je vhodným materiálom, ktorý by naplnil aj nejaké environmentálne očakávania," skonštatoval Bača.

Tento materiál sa podľa Baču používa ako náhrada kameňa najmä v západnej Európe. Ako vysvetlil, produkcia trosky je limitovaná tonami ocele, ktorú vyrobia. "Mohlo by to však pomôcť aj z environmentálneho hľadiska, pretože tým pádom nemusíte otvárať toľko kameňolomov, nemusíte využiť také množstvo energie aj na spracovanie kameňa, pretože tá troska tu jednoducho už je," priblížil.

"Nevýhodou nášho kameňa - trosky je, že keď sa stavajú cesty alebo nejaké líniové stavby, tak kameň z kameňolomu je blízko, keďže je tam, kde sa otvorí kameňolom," vysvetlil generálny manažér pre environment U. S. Steel Košice Miloš Fodor.

Podľa šéfa asociácie BusinessEurope Markusa Beyrera je obehová ekonomika veľmi dôležitá aj v kontexte toho, že so zdrojmi, ktoré sú k dispozícii, je potrebné správne hospodáriť.

"Obehová ekonomika nám umožňuje využívať menej zdrojov a používať to, čo už raz existuje. Snažíme sa zavádzať takisto aj najlepšie postupy tak, aby si jednotlivé členské štáty Európskej únie medzi sebou vymieňali tieto skúsenosti, aby všetci postupne zavádzali tie najlepšie postupy, ktoré už raz boli objavené," skonštatoval Beyrer.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
DPD rozširuje sieť svojich pobočiek
<< predchádzajúci článok
Na železničnej stanici v štáte New Jersey vybuchla nastražená nálož