Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

20. decembra 2007

Ocenenia na slávnostnom zhromaždení SOV - prehľad



Zoznam ocenených osobností a spoločností na slávnostnom zhromaždení pri príležitosti 15. výročia vzniku Slovenského olympijského výboru v Primaciálnom paláci v Bratislave



Zdieľať
VÝROČNÉ OCENENIA SOV ZA ROK 2007


CENA VLADIMÍRA ČERNUŠÁKA:
GYMNÁZIUM PIERRA DE COUBERTIN V PIEŠŤANOCH
Cena Vladimíra Černušáka je ocenenie za propagáciu a šírenie olympijských myšlienok najmä v pedagogickom procese.
Gymnázium Pierra de Coubertin v Piešťanoch je desaťročia známe nielen ako liaheň výborných športovcov, vrátane piatich olympionikov na čele s Martinou Moravcovou, ale aj ako škola, na ktorej sa mimoriadny dôraz kladie na všestrannú prípravu študentov, vrátane fyzickej. Práve vďaka komplexnosti výchovného procesu získalo piešťanské gymnázium pred niekoľkými rokmi právo nosiť meno Pierra de Coubertin. Cenu za gymnázium preberie jeho dlhoročný riaditeľ a športový nadšenec Ivan Luknár, ktorému sa na škole podarilo zostaviť vynikajúci team-work, ukazujúci príklad ďalším školám.

CENA RADOVANA KAUFMANA
Cena Radovana Kaufmana je ocenenie fair play, ktoré sa zvyčajne udeľuje v troch kategóriách - za čin v duchu tolerancie a fair play; ocenenie za celoživotné pôsobenie v súlade s princípmi humanizmu a za propagáciu fair play. Tohto roku bolo udelené v dvoch kategóriách.
JAROSLAV KATRIŇÁK (ocenenie za čin v duchu tolerancie a fair play) - Dlhoročný popredný slovenský motocyklista a exmajster sveta Jaroslav Katriňák počas 29. ročníka Rely Lisabon - Dakar objavil v púšti telo mŕtveho juhoafrického pretekára Elmera Symonsa a hoci mal v tom čase šancu na dobrý výsledok, privolal vrtuľník záchrannej služby a zostal pri mŕtvom súperovi až do jeho príletu.
FLORIÁN LEITMAN (ocenenie za celoživotné pôsobenie v súlade s princípmi humanizmu) - Florián Leitman je bývalý všestranný športovec, potom tréner v hádzanej, ľadovom hokeji i v atletike, dlhoročný telovýchovný a športový funkcionár i rozhodca a zakladajúci člen Olympijského klubu Prievidza. Počas 40 rokov pôsobenia v športe sa príkladne angažoval v práci s mládežou a šíril myšlienky fair play na športoviskách aj mimo nich.

CENA MATYLDY PÁLFYOVEJ:
VIERA BEBČÁKOVÁ
Cena Matyldy Pálfyovej je ocenenie ženy za športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí.
Viera Bebčáková je dlhoročnou basketbalovou trénerkou i funkcionárkou, pedagogičkou a prodekankou na Prešovskej univerzite - Fakulte športu a podpredsedníčkou Slovenskej olympijskej akadémie, ktorá s nadšením šíri myšlienky olympizmu medzi študentmi a školskou mládežou.


CENA PAVLA SCHMIDTA:
MICHAL MARTIKÁN
Cena Pavla Schmidta je ocenenie za výkon roka v olympijskej disciplíne.
Prvý olympijský víťaz v histórii samostatnej Slovenskej republiky, vodný slalomár Michal Martikán dosiahol tohto roku jedinečné double, keď najprv na "rodnej" vode v Liptovskom Mikuláši získal v singlkanoe vytúžený titul majstra Európy a potom sa vo Foz do Iguassu stal už štvrtý raz majstrom sveta v kategórii C1.

CENA ONDREJA NEPELU:
PETER VELITS
Cena Ondreja Nepelu je ocenenie pre mladého športovca, u ktorého sa výrazne prejavila športová perspektíva.
Peter Velits dosiahol v tomto roku historický úspech slovenskej cestnej cyklistiky, keď sa v Stuttgarte v pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom stal majstrom sveta do 23 rokov. Cenu prevezme jeho otec Ladislav Velits.

CENA JANKA ZACHARU:
VLADIMÍR HNÁTH
Cena Janka Zacharu je ocenenie trénera mládeže, ktorý dlhodobo aj aktuálne dosahuje prenikavé výsledky.
Vladimír Hnáth je dlhoročný úspešný tréner mládežníckej cestnej cyklistiky v Dubnici nad Váhom a v Trenčíne. V slovenskej juniorskej reprezentácii jeho rukami prešiel nielen tohtoročný majster sveta do 23 rokov Peter Velits, ale aj ďalšie súčasné veľké nádeje slovenskej cyklistiky Martin Velits, či Juraj a Peter Saganovci.

CENA MIRA PROCHÁZKU:
IGOR MRÁZ
Cena Mira Procházku je ocenenie za celoživotnú propagáciu športu a olympizmu prostriedkami literatúry a publicistiky.
Igor Mráz patril počas niekoľkých desaťročí k popredným slovenským športovým publicistom, predovšetkým v denníkoch Smena, Pravda a Šport, kde bol štyri roky aj šéfredaktorom. Najväčšie novinárske meno si získal za futbalové články, ale svoju autorskú brázdu vyryl aj na olympijskej pôde, keď o slovenských olympionikoch napísal knihu "Preslávili Slovensko".

CENA LADISLAVA CHUDÍKA:
ARCHITEKTI ŠPORTOVEJ HALY POPRAD ARÉNA A MESTO POPRAD
Cena Ladislava Chudíka je ocenenie jednotlivca alebo kolektívu za výtvarné, dramatické, hudobné, filmové alebo architektonické dielo propagujúce šport a olympizmus.
Inžinieri architekti Branislav Ivan, Radoslav Ivan, Miloslav Dulík a Róbert Burger pripravili pozoruhodné architektonické riešenie vlani otvorenej viacúčelovej športovej haly Poprad Aréna v Poprade. Rovnaké ocenenie ako im udeľuje Slovenský olympijský výbor aj mestu Poprad, ktoré bolo investorom výstavby športovej haly Poprad Aréna. Za mesto Poprad prevezme Cenu Ladislava Chudíka jeho viceprimátor Adrián Kromka.

VÝROČNÁ TROFEJ
MEDZINÁRODNÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU "ŠPORT A PROPAGÁCIA OLYMPIZMU"
ANTON JAVORKA - Je zakladateľom a hlavným organizátorom, takpovediac dušou medzinárodnej olympiády detí a mládeže Kalokagatia, počas ktorej sa v duchu antického ideálu kalokagatie športové súťaženie spája s vedomostnými a umeleckými súťažami s olympijskou tematikou. Tradícia tohto podujatia sa rozbehla v Trnave v roku 1991 a veľmi rýchlo prerástla z okresného do celoslovenského a potom do veľkého medzinárodného rozsahu. Od roku 1998 má aj zimnú vetvu. Už v roku 1994 sa Kalokagatia konala pod patronátom Medzinárodného olympijského výboru a v roku 2000 ju poctil návštevou vtedajší prezident Európskych olympijských výborov Jacques Rogge, v súčasnosti prezident MOV. Anton Javorka vykonáva veľkú prácu v prospech športu a propagácie olympizmu medzi mládežou aj ako predseda Slovenskej asociácie športu na školách.

DIPLOM EURÓPSKEHO HNUTIA FAIR PLAY
TOMÁŠ PITOŇÁK - Tomáš Pitoňák je juniorský reprezentant Slovenska v curlingu, člen Curling Clubu v Poprade. Počas vlaňajších majstrovstiev Európy juniorov v zápase Slovenska s Českom ako kapitán slovenského tímu upozornil rozhodcov na porušenie pravidiel z našej strany. V zápase, v ktorom ešte slovenské družstvo malo šancu na postup do semifinále, sa náš hráč nedopatrením dotkol svojho kameňa, ktorý sa posunul a zastavil v strede kruhov. V dôsledku tohto porušenia pravidiel, ktoré si nevšimli rozhodcovia ani hráči súpera, družstvo Slovenska získalo body. Po upozornení Tomáša Pitoňáka na porušenie pravidiel rozhodcovia body tímu Slovenska následne odobrali. Do semifinále napokon postúpilo družstvo Česka. Svetová curlingová federácia tento čin ocenila zlatou medailou fair play.

VYZNAMENANIA SOV

ZLATÉ KRUHY SOV
Zlaté kruhy SOV udeľuje slovenským olympijským víťazom, osobnostiam svetového a slovenského športu, politického a spoločenského života za výnimočný prínos k olympijskému hnutiu a športu.
THOMAS BACH - Doktor práv Thomas Bach patrí k najvýznamnejším predstaviteľom medzinárodného olympijského hnutia. Olympijský víťaz 1976 a dvojnásobný majster sveta vo fleurete družstiev svoju funkcionársku kariéru začínal ako reprezentant nemeckých športovcov. Od roku 1991 je členom Medzinárodného olympijského výboru. Dovedna už desiaty rok je členom exekutívy MOV, v rokoch 2000 - 2004 bol viceprezidentom MOV a túto funkciu vykonáva znovu od roku 2006. Zároveň vedie komisiu MOV pre šport a právo. V minulosti bol predsedom hodnotiacej komisie MOV pre ZOH 2002 a členom viacerých ďalších komisií MOV. Od roku 2006 stojí na čele Nemeckého olympijského športového zväzu.
PAVOL GLESK - Profesor Pavol Glesk je dlhoročný popredný atletický tréner, športový funkcionár, telovýchovný pedagóg a publicista. Ako tréner pôsobil od Ríma 1960 až po Moskvu 1980 na piatich olympijských hrách, okrem toho absolvoval ešte jedny letné a troje zimné olympijské hry. Medzi jeho najznámejšie zverenky patrili Eva Glesková-Lehocká, Eva Šuranová-Kucmanová a Jozefína Čerchlanová. Bol aj významným atletickým funkcionárom, spoluzakladateľom a jedným z hlavných organizátorov slávneho atletického mítingu Cena Pravdy, neskôr Pravda-Televízia-Slovnaft. Významné bolo aj jeho pôsobenie v olympijskom hnutí. V čase, keď bol podpredsedom Československého olympijského výboru, viedol výpravu ČSFR na ZOH 1992 v Albertville, bol členom výkonného výboru Olympijskej spoločnosti Slovenska, predsedom Slovenskej olympijskej akadémie a zakladateľom medzinárodnej olympiády detí a mládeže Kalokagatia v Trnave. Je čestným členom SOV.
BOHUMIL GOLIAN - Bohumil Golian je najúspešnejším slovenským volejbalistom 20. storočia, ktorý počas svojej dlhoročnej kariéry patril k najlepším svetovým hráčom. Dvojnásobný olympionik má striebro z Tokia 1964 a bronz z Mexico City 1968, kde bol vo veku 37 rokov kapitánom tímu i vlajkonosičom československej výpravy. V rokoch 1956 a 1966 získal tituly majstra sveta, medzitým ďalšie dve medaily z MS, v roku 1958 sa stal majstrom Európy. Kariéru ukončil v Taliansku, potom pôsobil ako tréner, pedagóg a významný telovýchovný funkcionár. Bol podpredsedom SÚV ČSTZV, riaditeľom vydavateľstva Šport a členom predsedníctva Československého olympijského výboru. Od vzniku Slovenského olympijského výboru bol jeho členom, je aj čestným členom SOV. Významne sa angažuje v Slovenskej olympijskej akadémii a je aj predsedom edičnej komisie
ANTON IHRING - Anton Ihring je bývalý juniorský reprezentant ČSSR v atletike, tréner viacerých čs. reprezentantov vo vrhačských disciplínach (Šula, Hamar, Hanuláková), dlhoročný pedagóg na katedre atletiky FTVŠ UK v Bratislave, autor viacerých odborných publikácií a dlhoročný popredný športový funkcionár. Dovedna 16 rokov bol šéfom slovenskej atletiky, desať rokov aj podpredsedom federálneho zväzu, pôsobil i v komisii Grand Prix IAAF. Od roku 1998 je prezidentom Slovenskej triatlonovej únie. Viedol Stredisko vrcholového športu ministerstva školstva, neskôr zmenené na Centrum akademického športu (riaditeľom bol 22 rokov). Od vzniku SOV až do roku 2001 bol prvým podpredsedom SOV, po abdikácii Vladimíra Černušáka v auguste 1999 bol na tri mesiace poverený vedením SOV. Na ZOH 1994 v Lillehammeri a 1998 v Nagane viedol slovenskú výpravu. V rokoch 1990 - 2004 bol prezidentom Asociácie, resp. Konfederácie športových zväzov a podpredsedom Slovenského združenia telesnej kultúry.
ĽUBOMÍR KADNÁR - Ľubomír Kadnár je bývalý popredný rýchlostný kanoista, na OH 1972 v Mníchove bol členom štvorkajaku ČSSR na 9. mieste. Viackrát sa zúčastnil na majstrovstvách sveta i Európy. K športu viedol aj svoje deti, pričom syn Juraj dvakrát štartoval na olympijských hrách a bol medailistom z majstrovstiev sveta i majstrom Európy. Po skončení kariéry sa Ľubomír Kadnár stal trénerom a významným športovým funkcionárom. Viac než 20 rokov bol predsedom Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky, tri roky aj šéfom federálneho zväzu. Po vzniku Slovenského olympijského výboru pôsobil v prvom funkčnom období ako podpredseda SOV pre ekonomiku. Už viac než štvrťstoročie je riaditeľom Správy telovýchovných a rekreačných zariadení mesta Bratislava. Je čestným členom SOV.
JOZEF LABUDA - Jozef Labuda je bývalý popredný volejbalista, člen strieborného družstva na OH 1964 v Tokiu. Po skončení kariéry sa venoval najprv trénerskej práci a potom dlhý čas pôsobil na oddelení športovo talentovanej mládeže SÚV ČSZTV ako metodik. V neskoršom období bol generálnym sekretárom Slovenského zväzu vodného póla. Významne sa angažuje aj na olympijskej pôde. Keď v roku 1990 vznikla Olympijská spoločnosť Slovenska - predchodca SOV, stal sa jej tajomníkom. V súčasnosti je aktívny predovšetkým v Slovenskej asociácii olympionikov.
JÁN MITOŠINKA - Ján Mitošinka bol dlhé roky popredným hokejovým trénerom, telovýchovným pedagógom a športovým funkcionárom. Významné bolo jeho trénerské pôsobenie predovšetkým v Slovane Bratislave. Dlhší čas trénoval aj v zahraničí, pričom počas pôsobenia v Španielsku bol atašé československej výpravy na OH 1992 v Barcelone. Niekoľko rokov bol riaditeľom Telovýchovnej školy SÚV ČSZTV. Bol jedným z iniciátorov založenia najskôr Olympijskej spoločnosti Slovenska a potom aj Slovenského olympijského výboru. Po vzniku Slovenskej republiky stál niekoľko rokov na čele Slovenského zväzu ľadového hokeja a významne prispel k rýchlemu etablovaniu slovenského hokeja na svetovej scéne. Je čestným členom SOV.

STRIEBORNÉ KRUHY SOV
Strieborné kruhy SOV udeľuje držiteľom strieborných a výnimočne bronzových medailí na OH a ZOH a osobnostiam svetového a slovenského športu, politického a spoločenského života za výrazný prínos k rozvoju olympijského hnutia a športu v SR.
IVAN ČIERNY
JÁN DOJČAN
JÚLIUS DUBOVSKÝ
JÁN GREXA
ANTON JAVORKA
MARIAN KUKUMBERG
PETER OSUSKÝ
KATARÍNA RÁCZOVÁ

BRONZOVÉ KRUHY SOV
Bronzové kruhy SOV udeľuje držiteľom bronzových medailí na OH a ZOH a výnimočne športovcom, ktorí sa umiestili na bodovanom 4. - 6. mieste na OH a ZOH, ďalej osobnostiam športového, politického a spoločenského života za dlhodobú prácu a prínos k rozvoju domáceho olympijského hnutia a športu alebo príkladný čin.
JURAJ BOBULA
BRANISLAV DELEJ
ROMAN FANO
JANA GANTNEROVÁ
MIROSLAV HAVIAR
STANISLAV KROPILÁK
ZDENKA LETENAYOVÁ
JOLANA NÉMETHOVÁ
ANNA PASIAROVÁ
IVAN PETROVIČ
PETER SISÁK
JÁN SÚKUP
MARIÁN ŠIMO

PAMÄTNÉ PLAKETY SOV
SLOVENSKÉ ŠPORTOVÉ ZVÄZY, OCENENÉ ZA ÚSPEŠNÚ ÚČASŤ ŠPORTOVCOV NA LETNÝCH A ZIMNÝCH OLYMPIJSKÝCH HRÁCH
Slovenský lyžiarsky zväz
Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode
Slovenský strelecký zväz
Slovenský zväz džudo
Slovenská plavecká federácia
Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky
Slovenský zväz ľadového hokeja
Slovenský zväz biatlonu

SÚČASNÍ A BÝVALÍ SPONZORI A PARTNERI SOV, OCENENÍ ZA PODPORU OLYMPIJSKÉHO HNUTIA NA SLOVENSKU
Slovak Telekom, a.s. - súčasný generálny partner SOV
Západoslovenská energetika, a.s. - súčasný generálny partner SOV
Letisko Milana Rastislava Štefánika Airport Bratislava BTS, a.s. - súčasný generálny partner SOV
KIA Motor Sales Slovakia, a.s. - súčasný generálny partner SOV
Topvar, a.s. - súčasný partner SOV
Zentiva, a.s. - súčasný partner SOV
Matador, a.s. - súčasný partner SOV
Všeobecná úverová banka - bývalý generálny partner SOV
Škoda Auto Slovensko - bývalý generálny partner SOV
Slovenská sporiteľňa - bývalý generálny partner SOV
Slovenský plynárenský priemysel - bývalý generálny partner SOV
Allianz - Slovenská poisťovňa - bývalý generálny partner SOV
Orange Slovensko - bývalý generálny partner SOV

SLOVENSKÉ INŠTITÚCIE OCENENÉ ZA MORÁLNU PODPORU OLYMPIJSKÉHO HNUTIA NA SLOVENSKU
Ministerstvo školstva Slovenskej republiky
Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy
Združenie miest a obcí Slovenska
Mestská časť Bratislava - Nové Mesto

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SOV krstil "Slovensko v znamení piatich kruhov"
<< predchádzajúci článok
Rooney nadšený menovaním Capella