Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2019

Ochranári: Nedotujme z envirofondu zisky znečisťovateľovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 11. februára (TASR) - Slovenský ochranársky snem (S-O-S) v otvorenom liste kritizuje dotácie z Environmentálneho fondu pre vysokoziskových znečisťovateľov, Žiada, aby sa dotácie radšej rozdelili medzi projekty na zníženie znečistenia. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR oponuje, že musí chrániť firmy pred vplyvmi emisných kvót. Chce tým zabrániť presunu firiem do tretích krajín a zvyšovaniu cien.


"Riešenie rizika úniku uhlíka slúži environmentálnemu cieľu, pretože cieľom pomoci je zabrániť zvýšeniu celkových emisií skleníkových plynov spôsobených presunom výroby mimo Európskej únie pri absencii záväznej medzinárodnej dohody o znížení emisií skleníkových plynov," povedal pre TASR hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Ochranári nesúhlasia. "Je škandalózne, že envirofond nemal 9 miliónov eur pre obce na kanalizácie, ale dal 10 miliónov eur súkromným znečisťovateľom, ktorí mali zisk 728 miliónov eur len v roku 2017 a podobne zarábali aj počas predchádzajúcich rokov," konštatuje Juraj Melichár z environmentálnej organizácie Priatelia Zeme.

V otvorenom liste zároveň S-O-S žiada, aby cez pripravovaný Modernizačný fond neboli podporované zariadenia na spaľovanie fosílnych palív, biomasy a odpadu. "Zrušenie dotácií pre všetky fosílne palivá je prvým krokom k úspešnému naplneniu Parížskej dohody. Využívanie všetkých fosílnych (nielen tuhých) palív je potrebné obmedziť na minimum v čo najkratšom čase," povedal v tejto súvislosti klimatológ Alexander Ač.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Colníci odhalili takmer pol milióna pašovaných cigariet
<< predchádzajúci článok
Lajčák: Gruzínsko chce riešiť konflikt cez konkrétne opatrenia

Ochranári: Nedotujme z envirofondu zisky znečisťovateľov - diskusné fórum čitateľov