Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. septembra 2019

Ochranári: Prijatie zákona o ochrane prírody je pre nás kľúčové



Prijatie novely zákona o ochrane prírody je pre štátnych ochranárov kľúčové, aby si mohli plniť svoje povinnosti. Uviedli to vo svojom stanovisku. "Našou ambíciou je ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: teraz.sk
Bratislava 9. septembra (TASR) - Prijatie novely zákona o ochrane prírody je pre štátnych ochranárov kľúčové, aby si mohli plniť svoje povinnosti. Uviedli to vo svojom stanovisku. "Našou ambíciou je docieliť to, čo je prirodzené, čiže nadradiť ochranu prírody v národných parkoch nad všetky ostatné záujmy," povedal generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Martin Lakanda.


Ministerstvo životného prostredia, ktoré novelu pripravilo, uznáva, že nejde o všeliek. Je však presvedčené, že zmeny predstavujú prvý krok z bludného kruhu. "Poslanci teraz majú v rukách rozhodnutie, či chceme národné parky (ne)chrániť tak ako doteraz, alebo dozrel čas na zmenu. Verím, že sa rozhodnú správne. Pretože každé ďalšie odkladanie riešenia sa nemeria v mesiacoch, ale v dodávkach s guľatinou, ktoré opúšťajú naše národné parky," tvrdí minister László Sólymos (Most-Híd).

Novelu podporujú aj Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/Birdlife a Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko. "Ak poslanci návrh novely neschvália, bude naďalej pretrvávať súčasný stav, keď pri náhodnej ťažbe a spracovaní kalamity prichádzame o lesy i v tých najvzácnejších chránených územiach," upozorňuje WWF Slovensko. SOS/Birdlife dodáva, že ak nepríde zmena, hlucháň hôrny o pár desaťročí na Slovensku vyhynie. Pripomína tiež, že v lese žijú aj iné organizmy a nedá sa naň pozerať len cez optiku stromov.

Ako krok správnym smerom, aj keď nie dostatočný, novelu vníma aj europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko). "Problémom tejto novely je, že viaceré existujúce nedostatky zlepšuje len o málo, a niektoré problémové a dôležité veci stále nerieši," myslí si. Novele vyčíta napríklad ponechanie komplikovaných piatich stupňov ochrany alebo zhoršenie participácie verejnosti v rozhodovacích procesoch ochrany prírody.

Striktne proti prijatiu novely sú, naopak, niektorí súkromní vlastníci lesov združení v Únii regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. Tá tvrdí, že v okolitých krajinách sa problematika lesov rieši aktívnym manažmentom, čomu novela podľa nich zabráni.

Novelu zákona o ochrane prírody, vďaka ktorej budú môcť štátni ochranári zabrániť výrubu v národných parkoch, poslanci v júni posunuli do druhého čítania. Minulý týždeň dostala zelenú od Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Česko má za sebou najhorúcejšie leto za posledných takmer 60 rokov
<< predchádzajúci článok
Poslanci neotvorili schôdzu k odvolaniu premiéra