Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. decembra 2010

Od januára môžu cudzinci kupovať pozemky na SlovenskuOd 1. januára 2011 budú môcť cudzinci-fyzické osoby kupovať pozemky na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka totiž nepožiadalo Európsku ...Zdieľať
turistika priroda Ilustračné foto: SITA/Rastislav OvšonkaBRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Od 1. januára 2011 budú môcť cudzinci-fyzické osoby kupovať pozemky na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka totiž nepožiadalo Európsku komisiu o predĺženie moratória na predaj poľnohospodárskej a lesnej pôdy. Podľa vyjadrení hovorcu ministerstva pôdohospodárstva Juraja Kadáša, v súčasnosti má ktorýkoľvek domáci i zahraničný právny subjekt právo na neobmedzený nákup. "Obmedziť nákup pôdy len pre fyzické osoby nie je riešenie, ani neprinesie očakávaný výsledok," vyjadril sa Kadáš pre agentúru SITA. Ako dodal, v prechodnom období Slovensko nezaznamenalo výrazný záujem o nákup pôdy zo strany cudzincov, aj preto od budúceho roku otvorí trh so svojou poľnohospodárskou a lesnou pôdou zahraničným záujemcom.

Slovensko sa tak pridalo k Českej republike, ktorá taktiež nepožiadala o predĺženie tohto moratória. Naopak, Maďarsko si vyžiadalo ešte ďalšie tri roky na zákaz predaja svojej poľnohospodárskej pôdy cudzincom, čo komisia schválila s odôvodnením, že krajina tak získa možnosť pokračovať v procese liberalizácie agrosektora. Maďarskú snahu podporili na novembrovom stretnutí aj ministri poľnohospodárstva krajín V4, Rumunska a Bulharska. Podľa Kadáša sa ministri dohodli na vykonaní spoločnej analýzy legislatívy, týkajúce sa starých členských krajín EÚ a krajiny vyvinú snahu na nájdenie riešení, ktoré by boli vhodné aj pre SR.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Majetok sporiteľov v 2. pilieri presahuje 3,69 mld. eur
<< predchádzajúci článok
Aukcie dreva prinesú podniku Lesy SR navyše 800 tis. eur