Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. októbra 2009

Od januára začnú v EMO s montážou technologických častíSlovenské elektrárne, a.s. (SE) plánujú od januára budúceho roka na 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) so začatím montáže technologických častí. "Budúci rok je kľúčový na rozbeh ...Zdieľať
BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Slovenské elektrárne, a.s. (SE) plánujú od januára budúceho roka na 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) so začatím montáže technologických častí. "Budúci rok je kľúčový na rozbeh technológií," uviedli Slovenské elektrárne na svojej internetovej stránke. Do konca roka chcú elektrárne ukončiť všetky potrebné prípravne práce. Na dostavbe Mochoviec v súčasnosti pracuje 830 zamestnancov, z toho 300 v lokalite sklady a 500 na hlavnom výrobnom bloku. "Začalo sa realizovať seizmické zodolnenie strojovne," konštatovali Slovenské elektrárne. Od októbra tohto roka Igino Chellini vystrieda vo funkcii riaditeľa projektu dostavby Mochoviec Giancarla Aquilantiho.


Dostavba 3. a 4. bloku Mochoviec pokračuje podľa stanoveného harmonogramu. Slovenské elektrárne uzavreli do stredy 23. septembra tohto roka kvôli dostavbe atómovej elektrárne zmluvy v objeme 1,85 mld. eur. Takmer 63 % z tohto objemu, čo je zhruba 1,16 mld. eur, získali slovenské spoločnosti. Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra minulého roka. Dostavba Mochoviec by mala byť podľa plánu ukončená v roku 2012, resp. 2013. Tretí blok chcú Slovenské elektrárne prifázovať do elektrickej siete v jeseni 2012 a štvrtý blok o osem mesiacov neskôr, v roku 2013.

Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to so spoločnosťami Škoda Jadrové strojírenství (JS), Atomstrojexport, VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna tohto roka. Dostavané bloky budú mať výkon 880 megawattov. Počas dostavby bude v Mochovciach pracovať v priemere približne 3 500 ľudí, pričom 200 až 300 stálych pracovných miest by malo vzniknúť po sprevádzkovaní blokov.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Petržalka vyzýva k dodržiavaniu dopravných predpisov
<< predchádzajúci článok
Návrh rozpočtu je podľa SMK typickým volebným rozpočtom