Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2024

Od masakru Rómov v Dubnici nad Váhom uplynulo 79 rokov, na pietnu spomienku prišla aj prezidentka ČaputováZločiny proti ľudskosti boli páchané aj na samom sklonku druhej svetovej vojny, keď už porážka nacistického Nemecka bola iba otázkou času. Počas piatkovej pietnej spomienky na obete masakru Rómov v ...Zdieľať
428705599_949808989835804_3191405307835462230_n 676x451 23.2.2024 (SITA.sk) - Zločiny proti ľudskosti boli páchané aj na samom sklonku druhej svetovej vojny, keď už porážka nacistického Nemecka bola iba otázkou času.


Počas piatkovej pietnej spomienky na obete masakru Rómov v zaisťovacom tábore v Dubnici nad Váhom pred 79 rokmi to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Rómsky holokaust


„Hoci od porážky nacizmu uplynulo už takmer 80 rokov, stále nevymizli verbálne a, žiaľ, ani fyzické prejavy etnickej neznášanlivosti. Neznášanlivosti, ktorá bola základom aj rómskeho holokaustu. Potrebujeme využiť všetky možnosti na obhajobu ľudskej dôstojnosti a úcty k právam a slobodám každého človeka bez rozdielu," vyhlásila Čaputová.

Zaisťovací tábor pre Rómov v Dubnici nad Váhom vznikol v novembri 1944. Začiatkom nasledujúceho roka v ňom vypukla epidémia škvrnitého týfusu.

Väčšinu zastrelili, ostatných zbili


Nacisti najprv nariadili karanténu a 23. februára 1945 pod zámienkou prepravy do nemocnice nechali chorých odviezť do miestnej zbrojovky, kde ich brutálne povraždili. Po skončení druhej svetovej vojny sa v masovom hrobe našli pozostatky 26 ľudí.

Exhumačná správa neskôr ukázala, že počas masovej popravy bolo priamo zastrelených 18 z nich. Ďalších zbili a spolu so zastrelenými ich v jame zasypali nánosmi hliny.


Zdroj: SITA.sk - Od masakru Rómov v Dubnici nad Váhom uplynulo 79 rokov, na pietnu spomienku prišla aj prezidentka Čaputová © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nálada nemeckých podnikateľov sa vo februári mierne zlepšila, ale v priemyselnom sektore klesla
<< predchádzajúci článok
Spoločné vyhlásenie Európskej únie k druhému výročiu vojny na Ukrajine zrejme nebude, blokuje ho Maďarsko