Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. decembra 2018

Od pondelka platia nové opatrenia proti praniu špinavých peňazí



Od pondelka 3. decembra vstupujú do platnosti nové opatrenia Európskej únie zamerané na boj proti praniu špinavých peňazí.



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Brusel 3. decembra (TASR) - Od pondelka 3. decembra vstupujú do platnosti nové opatrenia Európskej únie zamerané na boj proti praniu špinavých peňazí.


Európska komisia (EK) v tejto súvislosti v správe pre médiá pripomenula, že nové pravidlá znamenajú, že nebezpeční zločinci a teroristi budú čeliť rovnako prísnym sankciám za pranie špinavých peňazí bez ohľadu na to, v ktorej členskej krajine EÚ sa nachádzajú, s minimálnym odňatím slobody na štyri roky.

Eurokomisár pre bezpečnostnú úniu Julian King upozornil, že pranie špinavých peňazí je kľúčovým nástrojom pre teroristov a závažných zločincov, ako sa dostať k finančným zdrojom. "Harmonizáciou trestných činov a trestov v celej EÚ môžeme ešte viac privrieť priestor, v ktorom pôsobia," uviedol King na adresu teroristických skupín a cezhranične pôsobiacich zločineckých organizácií.

Podľa slov eurokomisára pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa je nevyhnutné sledovať špinavé peniaze, ak chceme chytiť zločincov a teroristov. Nové pravidlá sú podľa neho vhodnou reakciou EÚ na fenomén prania špinavých peňazí. "Zabezpečujeme, aby zločinci a teroristi nevyužívali neoprávnene získané peniaze a aby čelili spravodlivosti. Európa, ktorá chráni, je Európa, ktorá účinne predchádza trestným činom a trestne ich stíha," opísal situáciu Avramopulos.

Eurokomisia navrhla harmonizovať trestné činy a tresty spojené s praním špinavých peňazí na území celej EÚ v decembri 2017.

Vo všetkých členských štátoch Únie je pranie špinavých peňazí trestným činom, avšak definícia tohto zločinu, ako aj sankcie s tým spojené, umožňujú zločincom nachádzať "zákonné diery" a efektívne využívať rozdiely medzi vnútroštátnymi právnymi predpismi. To po zavedení nových celoeurópskych pravidiel už nebude možné.

Členské štáty majú teraz 24 mesiacov na implementáciu nových pravidiel do vnútroštátneho práva a zároveň musia o tom zodpovedajúcim spôsobom informovať exekutívu EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fotovoltici: SR k splneniu záväzkov chýba až 640 GWh zelenej elektriny
<< predchádzajúci článok
Rusko odmieta, že chce vytvoriť pozemný koridor z Donbasu na Krym