Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. mája 2006

Odborári FNsP sa cítia pod neustálym tlakom



Štrajkujúci zdravotníci sa cítia pod neustálym tlakom zo strany vedenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave (FNsP). Ako na utorňajšom brífingu vyhlásil predseda štrajkového výboru Marian ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. mája (WN/SITA) - Štrajkujúci zdravotníci sa cítia pod neustálym tlakom zo strany vedenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave (FNsP). Ako na utorňajšom brífingu vyhlásil predseda štrajkového výboru Marian Kollár, za tlak považujú informácie vedenia o možnom prepúšťaní zamestnancov, obmedzení činnosti či rušení kliník. Podľa Kollára vedenie FNsP tiež bráni odborárskym funkcionárom vo výkone ich práce. Ako uviedol Kollár, vedenie mu neudelilo neplatené voľno na odborársku akciu. "To je premyslený útok s cieľom paralyzovania štrajku," vyhlásil Kollár. Ako dodal, ide o pomstu za to, že si lekári dovolili poukázať na problémy, ktoré do zdravotníctva priniesla reforma.

Odborári zároveň informovali, že vedenie nemocnice podľa nich protiprávne postúpilo zoznam štrajkujúcich lekárov ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi. Podľa Kollára mal tento zoznam slúžiť iba pre vnútorné potreby nemocnice a vedenie FNsP prekročilo zákon, keď zoznam sprístupnilo štátnemu orgánu, ktorý nie je oprávnený doň ani nahliadnuť. "Bol to hrubý zásah do práv a slobôd štrajkujúcich lekárov, ktorí sa ocitli vystavení rôznym perzekúciám zo strany ministra zdravotníctva. O tom svedčí aj skutočnosť, že minister požiadal rektora Univerzity Komenského o zaujatie principiálneho stanoviska k účasti lekárov-pedagógov na štrajku. Svedčia o tom aj vyjadrenia ministra Zajaca bezprostredne po odvysielaní televíznej relácie 27. apríla, že zariadi vyhodenie štrajkujúcich lekárov-učiteľov z fakulty. Zároveň verejne pred lekármi priznal, odkiaľ ich zoznam má," vyhlásil Kollár.

Ako informoval člen štrajkového výboru Kamil Kvalténi, Európska federácia lekárov-zamestnancov (EFMS) prijala uznesenie, v ktorom upozornila na neadekvátne postavenie a ohodnotenie práce lekárov na Slovensku, v Poľsku a v ČR. Podľa EFMS sú lekári nadmerne zaťažovaní a odchádzajú za prácou do zahraničia, čo zhoršuje kvalitu lekárskej starostlivosti v ich domovských krajinách. EFMS vo svojom uznesení trvá na tom, aby najneskôr do dvoch rokov sa mzda v týchto krajinách zvýšila tak, aby plat lekára s desaťročnou praxou dosiahol minimálne dvojnásobok priemernej mzdy v hospodárstve daného štátu.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Skupina J&T začne od júna prevádzku záchraniek
<< predchádzajúci článok
V Prešove proces s Mikulášom Č., jeden z obžalovaných je mŕtvy