Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. mája 2015

Odborári požadujú riešiť problém insolventnosti zákonom



Okrem viacerých daňových zákonov z dielne rezortu financií sa zástupcovia zamestnávateľov, zamestnancov a vlády na dnešnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady ...



Zdieľať
Emil Machyna Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 25. mája (TASR) – Okrem viacerých daňových zákonov z dielne rezortu financií sa zástupcovia zamestnávateľov, zamestnancov a vlády na dnešnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR venovali aj problematike insolventnosti. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR totiž navrhuje vytvoriť zákon, ktorý by zabránil druhotnej platobnej neschopnosti ovplyvňujúcej zamestnanosť, investície firiem i rast hospodárstva.


Ako uviedol po rokovaní tripartity predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna, len v odvetví elektrotechniky a strojárstva sú podľa prieskumu počas troch rokov po lehote splatnosti pohľadávky v sume približne 400 miliónov eur. Problémom s ich vymáhaním má zabrániť zákon, aký existuje napríklad v Anglicku alebo Nemecku. "Kde po 30 dňoch, ak je podnikateľ insolventný, musí dať podnik do konkurzu, likvidácie alebo inej formy ochrany, inak je trestnoprávne a hmotnoprávne zodpovedný," vysvetlil.

Odborári zároveň prišli s požiadavkou, aby nebola sociálna výpomoc poskytovaná zo sociálneho fondu zdanená ani zaťažená odvodmi. "Či už je to povodeň, požiar, dlhodobá práceneschopnosť alebo iné veci, ktoré sa z tohto fondu platia. Tak, aby človek dostal sumu, ktorá mu prináleží a pomôže v danej situácii," priblížil Machyna. Vyčíslil, že štátny rozpočet by to stálo asi 5 miliónov eur ročne.

Predložené novely daňových zákonov podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR zavádzajú niektoré opatrenia, ktoré zlepšujú podnikateľské prostredie a znižujú administratívnu záťaž. "Pre nás je veľkým sklamaním, že v priebehu tohto volebného obdobia nedôjde k zníženiu sadzby dane z príjmu právnických osôb tak, ako bolo avizované. Vývoj ekonomiky a verejných financií sa zlepšuje a boli niekoľkokrát dané sľuby, že ak takýto vývoj nastane, príde k opätovnému prehodnoteniu sadzby dane, to sa nedeje," kritizoval jej viceprezident Rastislav Machunka.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) zase navrhuje zmeniť zákon o nelegálnom zamestnávaní. Podľa jej doterajších skúseností totiž dnes dochádza k dvojnásobnej až trojnásobnej penalizácii zamestnávateľov, ktorí oneskorene nahlásia zamestnanca do Sociálnej poisťovne (SP). "Môže to byť prezentované ako nelegálne zamestnávanie, a tým nielen penalizácia zo strany Sociálnej poisťovne, ale aj pokuta od inšpektorátu práce," upozornil prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga s tým, že hroziť môže aj vylúčenie z verejného obstarávania alebo čerpania eurofondov.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) potvrdil vôľu diskutovať o novele zákona tak, ako to žiadajú zamestnávatelia. "Ak sa sociálnym partnerom javí byť v niektorých oblastiach tvrdosť, sme pripravení o týchto veciach hovoriť, nechať si k tomu vypracovať analýzu. Nebránim sa tomu, naopak, ja to vítam, ak to má niekomu pomôcť. Môže to pomôcť len tým, čo to nezneužívajú. Ak tá tvrdosť tam je a nájdeme zhodu, sme pripravení na tú tému rokovať a hľadať východisko," povedal.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OPOZÍCIA: Súd dnes dokonal podvod v kauze Váhostav-SK
<< predchádzajúci článok
Univerzita Komenského poskytla granty 269 projektom mladých vedcov