Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júna 2015

Odborári sa s poslancami na zmenách pri voľbe riaditeľov nezhodli



predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek



Zdieľať
predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 24. júna (TASR) – Školskí odborári dnes nenašli s poslancami parlamentného školského výboru a zástupcami samospráv spoločnú reč k zmenám pri voľbe riaditeľov škôl. Poslanci parlamentu tak budú vo štvrtok (25.6.) hlasovať o pozmeňujúcom návrhu k novele školského zákona z dielne Ľubomíra Petráka (Smer-SD), ktorý by mal posilniť kompetencie zriaďovateľov v tejto oblasti.


"V zásade okrem zástupcov odborov je názor taký, že je potrebné zrovnoprávniť postavenie zriaďovateľov škôl pri výbere riaditeľov tak, ako je to predmetom pozmeňujúceho návrhu," uviedol po približne dvojhodinovom rokovaní na pôde parlamentu Petrák. Na rokovaní sa zúčastnili aj predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska či samosprávnych krajov.

"Hľadali sme všelijaké možné cesty, žiaľ, neuspeli sme v tejto oblasti," uviedol po rokovaní predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Ak bude vo štvrtok schválený pozmeňujúci návrh, Ondek hovorí, že riešením sú ďalšie rokovania. Do úvahy pripadajú zmeny v radách škôl, ktoré by zvýšili možnosť verejnej kontroly prostredníctvom rodičov a zamestnancov nad fungovaním školy. Petrák hovorí, že k takýmto zmenám by mohlo prísť v najbližšom čase.

Tieto novinky sa Ondekovi pozdávajú a vidí v tom aj riešenie dnešnej situácie. "Myslíme si, že to východisko je v skvalitnení obsadenosti a odbornosti rád škôl, ktoré by mohli už v prvom, respektíve v druhom kole presvedčiť zriaďovateľa, že ten riaditeľ, ktorého oni vybrali, je ten pravý, ktorý dokáže viesť školu," zdôraznil Ondek.

Zriaďovateľ podľa pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Petráka bude musieť svoj prvý nesúhlas s kandidátom na riaditeľa, ktorého vybrala rada školy, písomne zdôvodniť. Následne sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie. Ak zriaďovateľ nebude akceptovať ani nového kandidáta, bude mať ešte možnosť obrátiť sa na miestne zastupiteľstvo s návrhom na vyslovenie nesúhlasu. Na to, aby riaditeľ vymenovaný nebol, budú potrebné minimálne tri pätiny hlasov poslancov príslušného zastupiteľstva. Ak ich primátor, starosta či predseda vyššieho územného celku nezíska, kandidáta na riaditeľa už bude musieť na päť rokov vymenovať. Ak však presvedčí dostatok poslancov, že kandidát nie je vhodný, ďalší výber riaditeľa už nebude v réžii rady školy, ale pôjde sa cez výberové konania na základe zákona o výkone prác vo verejnom záujme. V súčasnosti zriaďovatelia právo veta pri voľbe riaditeľov nemajú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. Mihál tvrdí, že vláda R. Fica nemyslí na mladé rodiny
<< predchádzajúci článok
Najprestížnejšia súťaž slovenských pív pozná svojich víťazov