Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. januára 2013

Odborári šomrú na Zuzanu Zvolenskú, sankcie vyženú lekárov



Trestnoprávna zodpovednosť zdravotníkov, ktorí odmietnu počas krízového stavu nastúpiť do služby, nič nerieši a prinesie len negatívne emócie. Myslí si to predseda Lekárskeho ...



Zdieľať
lekari BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) - Trestnoprávna zodpovednosť zdravotníkov, ktorí odmietnu počas krízového stavu nastúpiť do služby, nič nerieši a prinesie len negatívne emócie.


Myslí si to predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. "Ak by mal platiť takýto kriminalizačný zákon, tak zvážim, či budem do práce chodiť v bielom plášti alebo v pásikovanom,“ povedal na margo návrhu ministerstva zdravotníctva Visolajský. Takýto represívny návrh bude mať podľa neho za následok len prehĺbenie nedostatku lekárov.

"Ten zákon je adresovaný pre tých chudákov lekárov, ktorí zostali a chcú pracovať na Slovensku. A ešte aj tých ideme nejako kriminalizovať, čo určite neprospeje veci a ani mladému medikovi to nepridá na tom, aby zostal na Slovensku,“ povedal predseda LOZ.


Návrh chcú zmeniť

O návrhu chcú odborári ešte diskutovať. Obrátiť sa plánujú na všetky politické strany, aby im vysvetlili, aké riziká takýto predpis môže priniesť.

Zdravotné sestry, ktorých sa pripravované zmeny taktiež dotýkajú, sa k nim zatiaľ vyjadriť nevedia, ešte ich nevideli.

"Na základe dostupných informácií z médií a z vyjadrení predstaviteľov jednotlivých odborových zväzov možno konštatovať, že takýto návrh nemá opodstatnenie. Ide o obmedzenie práv zdravotníckych pracovníkov, s čím sa nestotožňujeme,“ povedala hovorkyňa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivana Kvetková.

S návrhom obdobne ako LOZ už vyjadrila nesúhlas i Slovenská lekárska komora (SLK), ktorá načasovaniu iniciatívy v čase, keď v nemocniciach vládne pokojná situácia, nerozumie.


So Zvolenskou Lekárska komora nesúhlasí

Komora sa nazdáva, že cesta nátlaku na lekárov a represií zo strany štátu voči nim nie je šťastným riešením, a to najmä v čase, keď lekári vstupujú do rokovania s ministerstvom zdravotníctva v otázkach zefektívnenia fungovania systému zdravotnej starostlivosti s vôľou pomôcť.

"Lekárska komora verí, že ministerstvo zdravotníctva od takéhoto represívneho legislatívneho kroku, ktorý je iba demonštráciou moci, ustúpi, nakoľko by to neviedlo k vyriešeniu situácie, skôr naopak, išlo by o prejav neschopnosti riešiť súčasné problémy komunikáciou a dialógom," uviedla SLK vo vyhlásení.

O sankciách za neposkytnutie zdravotnej starostlivosti v prípadoch vyhlásenia núdzového stavu informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v pondelok po prvom tohtoročnom rokovaní odvetvovej tripartity.

Ak zdravotník odmietne nastúpiť počas trvania krízovej situácie do služby, alebo sa jej úmyselne vyhne napríklad predstieraním choroby, spácha trestný čin. Vystavuje sa tak pokute do 3300 eur či väzeniu až na dva roky. V prípade, že jeho konanie spôsobí ujmu na zdraví či smrť pacienta, za mrežami si môže posedieť až päť rokov. Návrh ešte musí prejsť celým schvaľovacím procesom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mladá mamička ušla, synčeka nechala v nemocnici
<< predchádzajúci článok
Muž z kauzy Tupý bol podľa polície na čele drogového gangu