Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2007

Odbory a nemocnice sa stále nedohodli



Ani v druhom kole rokovaní sa odborári nedohodli s nemocnicami na zvýšení platov v rámci kolektívneho vyjednávania o vyššej kolektívnej zmluve, ktoré sa v piatok konalo v Košiciach. Preto podľa ...



Zdieľať

KOŠICE 25. mája (WEBNOVINY) - Ani v druhom kole rokovaní sa odborári nedohodli s nemocnicami na zvýšení platov v rámci kolektívneho vyjednávania o vyššej kolektívnej zmluve, ktoré sa v piatok konalo v Košiciach. Preto podľa vyjadrenia predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) Antona Szalaya, odborári ostávajú naďalej v štrajkovej pohotovosti. Podľa predsedu Asociácie fakultných nemocníc Jaroslava Šajtyho rokovania so SOZ aj Lekárskym odborovým združením zaznamenali pozitívny posun. "Črtá sa možnosť, že v treťom kole, ktoré bude asi na budúci týždeň, pravdepodobne dospejeme k dohode,“ uviedol Šajty. Fakultné nemocnice podľa neho dali odborárom viac ako veľkorysú ponuku. Navrhujú od 1. júna zvýšiť platy o 10 % a od 1. novembra o ďalších 10 %.

"V podstate pôjde o zvýšenie platov o 40 % v priebehu poldruha roka. V máji minulého roku sme zvyšovali platy o 20 %, a tohto roku to bude ďalšie zvýšenie o 20 %. Odborármi požadované 30-percentné zvýšenie by už znamenalo ďalšie zadlžovanie nemocníc,“ povedal Šajty. To potvrdil A. Szalay. Ako dodal, vedenie SOZ v pondelok osloví svoje základné organizácie, či zamestnanci a odborári budú akceptovať návrh predložený asociáciou fakultných nemocníc. "Znova sa zídeme o týždeň a je možné, že sa dohodneme,“ povedal Szalay.

Zložitejšia je situácia v rokovaní s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS), ktoré podľa vyjadrenia jej predsedu Mariána Petka, nemajú zdroje na požadované zvýšenie platov o 30 %. "My môžeme súhlasiť len s desaťpercentným zvýšením, lebo v systéme je nedostatok zdrojov,“ povedal Petko. Zdôraznil, že spolu s odborármi žiadajú, aby štát zvýšil celoročne platby za svojich poistencov na 5 % priemernej mesačnej mzdy namiesto súčasných 4 %. Zvýšenie platieb štátu by malo priniesť do systému viac zdrojov, čo by nemocniciam umožnilo zvýšiť platy svojim zamestnancom.

"Keďže nevieme teraz dospieť k dohode, ďalšie rokovanie s ANS sa uskutoční už pred sprostredkovateľom, pravdepodobne o dva týždne,“ uviedol Szalay.

Odborári a ANS podávajú spoločný podnet na Úrad pre dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti, aby preskúmal, či peniaze zo zdravotných poisťovní smerujú poskytovateľom tak, ako ísť majú. "Oslovíme aj poslancov NR SR, aby sa zo štátneho rozpočtu vyčlenilo viacej na zdravotníctvo, lebo súčasných 5,9 % z ročného objemu hrubého domáceho produktu (HDP) nestačí. Budeme žiadať, aby výdavky dosiahli úroveň 15 krajín EÚ, ktoré vynakladajú na zdravotníctvo v priemere 8 % HDP,“ dodal Szalay.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USA sú znepokojené z rastúcej vojenskej sily Číny
<< predchádzajúci článok
Portugalsko chce novú ústavu, SR je za súčasnú