Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. marca 2015

Oddnes sa na tri mesiace otvára 2. dôchodkový pilier



Na archívnej snímke vľavo premiér SR Robert Fico a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.



Zdieľať
Na archívnej snímke vľavo premiér SR Robert Fico a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 15. marca (TASR) - Druhý dôchodkový pilier na Slovensku bude oddnes do 15. júna tohto roka otvorený. Sporitelia tak dostanú možnosť z neho vystúpiť, ale do neho aj vstúpiť. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá dnes nadobudla účinnosť.


Vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa rozhodla 2. pilier otvoriť po tom, ako sa začiatkom tohto roka po spustení výplatnej fázy ukázalo, že prvé dôchodky z 2. piliera budú nízke. "Vzhľadom na výšku dôchodkov, ktoré sú sporiteľom za ich nasporené sumy ponúkané, je v súčasnosti účasť v 2. pilieri pre istú skupinu sporiteľov nevýhodná," píše Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v dôvodovej správe k novele zákona.

Vystúpiť z 2. piliera budú môcť všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku či predčasného starobného dôchodku s poisťovňou, alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), prípadne tí, ktorí si s ňou dohodli vyplácanie výnosu z investovania.

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z 2. piliera, podľa ministerstva práce musí Sociálnej poisťovni (SP) doručiť písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa následne o tom informuje sporiteľovu dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS), ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov, vrátane výnosu z nich, na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená.

Novela má prispieť aj k zvýšeniu transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou. Sporiteľ sa bude môcť po novom dozvedieť informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku. Sporitelia sa túto informáciu dozvedia prostredníctvom ponukového listu, ktorý im zasiela Sociálna poisťovňa po tom, čo požiadali o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnili podmienky na jeho výplatu. Občania sa tak podľa rezortu práce budú môcť lepšie rozhodnúť a porovnať si ponuky dôchodkov od jednotlivých poisťovní.

Odborníci sa zhodujú na tom, že rozhodnutie, či zostať, vystúpiť z 2. piliera, alebo doň vstúpiť je na samotných občanoch. Výhodnosť zotrvania v kapitalizačnom pilieri podľa nich závisí od niekoľkých faktorov. Napríklad od výšky príjmu či ich veku. "Ja som presvedčený, že 2. pilier má zmysel, ale pre presne stanovených ľudí z hľadiska veku sporenia a príjmu," skonštatoval pre TASR šéf rezortu práce Ján Richter (Smer-SD).

Zároveň uviedol, že v najbližších dňoch odštartuje aj kampaň k otvoreniu 2. piliera. "Obsahom kampane bude oboznámiť sporiteľov po 10 rokoch fungovania 2. piliera aj z hľadiska nejakých príkladov o výhodnosti, respektíve nevýhodnosti 2. piliera," doplnil Richter s tým, že sporitelia zároveň dostanú jednu z posledných možností, či vstúpia, alebo vystúpia z 2. piliera. "V ďalšom období už nepredpokladám, že sa bude takýmto spôsobom otvárať 2. pilier. Najdôležitejšie je, aby ľudia brali zodpovednosť za svoje rozhodnutie," dodal minister práce


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Porošenko predložil návrh rezolúcie o špeciálnom štatúte Donbasu
<< predchádzajúci článok
Počas sobotňajších udalostí v Bratislave zadržala polícia sedem osôb