Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. mája 2010

Odsúdenie malawijských gejov je precedens



Vysoká komisárka Organizácie Spojených národov pre ľudské práva Navi Pillayová v piatok ostro skritizovala odsúdenie malawijského mužského homosexuálneho páru a označila to za ...



Zdieľať
homosexual Foto: topnews.in

ŽENEVA 21. mája (WEBNOVINY) - Vysoká komisárka Organizácie Spojených národov pre ľudské práva Navi Pillayová v piatok ostro skritizovala odsúdenie malawijského mužského homosexuálneho páru a označila to za "nehanebnú diskrimináciu". Podľa nej verdikt súdu vytvoril alarmujúci precedens zaobchádzania s homosexuálmi v regióne. Pillayová je tiež šokovaná a zdesená zo správ, akým spôsobom ich "liečia" vo väzení. Komisárka je presvedčená, že rozsudok by mali zrušiť a zákon, ktorý kriminalizuje homosexualitu, reformovať.

"Zákon, ktorý umožňuje vyriecť takýto rozsudok, siaha až do koloniálnej éry a roky sa s ním nič nerobilo. Je to diskriminácia a má za následok kriminalizáciu a stigmatizáciu osôb na základe vnímania ich identity," dodala zo svojho sídla v Ženeve. Pillayová kritizovala štvrtkový verdikt malawijského sudcu, ktorý odsúdil dvoch gejov na maximálny trest odňatia slobody za hrubú neslušnosť a neprirodzené správanie po tom, ako sa muži ilegálne zosobášili. Obaja strávia nasledujúcich 14 rokov vo väzení s výkonom ťažkých prác.

Stevena Monjeza (26) a Tiwongea Chimbalanga (20) zatkli po symbolickom sobáši 28. decembra 2009 pri oslavách zásnub. Pár úrady okamžite poslali za mreže a prokuratúra pre nich žiadala trest 14 rokov odňatia slobody. Obžalovaní obvinenia odmietli. Incident však vyvolal obrovskú diskusiu o úradmi zakazovanej homosexualite v krajine. Tá je v Malawi a iných afrických krajinách protizákonná.

Podľa tamojších náboženských a politických lídrov je totiž homosexualita zlá. V krajine medzitým vzniklo viacero organizácií zasadzujúcich sa za práva gejov a lesbičiek, ktoré sa snažia zmierniť legislatívu a vydláždiť tak cestu pre slobodné homosexuálne spolunažívanie. Podľa reportéra BBC z malawijského mesta Blantyre sa miestna vláda dostala aj pod tlak západných darcov, od ktorých je závislá veľká časť tamojšej ekonomiky, aby túto tabuizovanú otázku vyriešili.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gazprom obviňuje Minsk kvôli platbám za plyn
<< predchádzajúci článok
Joga pomáha spánku onkologických pacientov