Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2015

Odvodová úľava pre zamestnancov z najmenej rozvinutých okresov platíOddnes platí odvodová úľava pri zamestnávaní osôb z najmenej rozvinutých okresov. Rozšírenie odvodovej úľavy sa týka novej skupiny zamestnancov, ktorí boli v evidencii ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: Tablet.tv
Bratislava 15. decembra (TASR) - Oddnes platí odvodová úľava pri zamestnávaní osôb z najmenej rozvinutých okresov. Rozšírenie odvodovej úľavy sa týka novej skupiny zamestnancov, ktorí boli v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 6 mesiacov pred vznikom pracovného alebo štátnozamestnaneckého pomeru a majú trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov.


Zamestnávateľ bude za takýchto pracovníkov platiť poistné len na úrazové poistenie a garančné poistenie najviac 12 kalendárnych mesiacov. Podmienkou poskytnutia úľavy je, že ide o vznik pracovného alebo štátnozamestnaneckého pomeru a zamestnanec má trvalý pobyt v okrese, kde miera nezamestnanosti presahuje stanovené hranice. Podmienkou na uplatnenie odvodovej úľavy je tiež vyradenie z evidencie nezamestnaných práve z dôvodu vzniku tohto pracovného pomeru.

Tieto podmienky sa týkajú pracovníka, zamestnávateľ nemusí pôsobiť v najmenej rozvinutom okrese. Zamestnanec, ktorý spĺňa podmienky pre odvodovú úľavu, sa tak môže zamestnať aj mimo tohto okresu. Dôležitou podmienkou pre zamestnávateľa, u ktorého má platiť odvodová úľava, je, že ku dňu vzniku pracovného pomeru nesmie mať dlh na poistnom voči Sociálnej poisťovni.

Pre pracovné pomery a štátnozamestnanecké pomery, ktoré vzniknú v roku 2015, je hraničná suma zárobku zamestnanca 552,08 eura. Táto suma platí počas 12 kalendárnych mesiacov pracovného vzťahu. V prípade, že pracovný vzťah vznikne v roku 2015 a pokračuje aj v roku 2016, suma platí aj pre kalendárne mesiace budúceho roka. Pre pracovné pomery, ktoré vzniknú v roku 2016, je hraničná suma 574,86 eura.

TASR informovala Sociálna poisťovňa.


Zoznam najmenej rozvinutých okresov zverejňuje Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny.
Za 3. štvrťrok 2015 sú to okresy:
Lučenec
Poltár
Revúca
Rimavská Sobota
Veľký Krtíš
Kežmarok
Sabinov
Svidník
Vranov nad Topľou
Rožňava
Sobrance
Trebišov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vysoký stupeň ohrozenia v Bruseli zrejme predĺžia až do konca roka
<< predchádzajúci článok
Darcovia krvi od vysokých doplatkov za lieky oslobodení nebudú