Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. septembra 2013

Odvolací súd OSN potvrdil trest pre libérijského exprezidenta Taylora



Medzinárodný súd OSN v holandskom Haagu zamietol dnes odvolanie bývalého libérijského prezidenta Charlesa Taylora voči 50-ročnému trestu odňatia slobody, informovala agentúra Reuters.



Zdieľať
Haag 26. septembra (TASR) - Medzinárodný súd OSN v holandskom Haagu zamietol dnes odvolanie bývalého libérijského prezidenta Charlesa Taylora voči 50-ročnému trestu odňatia slobody, informovala agentúra Reuters.

Charles Taylor Foto: TASR/AP Photo

Pôvodný verdikt potvrdila odvolacia komora Špeciálneho súdu pre Sierru Leone so sídlom v Haagu. Sudcovia ale nevyhoveli ani obžalobe, ktorá požadovala zvýšenie trestu na 80 rokov väzenia.

Pre 65-ročného Taylora udelený trest aj tak znamená prakticky doživotný pobyt za mrežami. Počas čítania dnešného rozsudku len apaticky sedel a postavil sa iba na záver pri oznámení výšky trestu.

Po zamietnutí odvolania by Taylora mali previezť z väzby neďaleko Haagu, kde je od roku 2006, do väznice s maximálnou úrovňou bezpečnosti v Británii.

Tribunál vlani odsúdil Taylora za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané v občianskej vojne v Sierre Leone ako prvú bývalú hlavu štátu od povojnových norimberských procesov s nacistickými zločincami.

Taylora uznali v apríli 2012 za vinného v 11 bodoch obžaloby z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, vrátane vrážd, znásilnenia, sexuálneho zotročovania, násilného verbovania detí do vojenských zložiek a terorizovania civilného obyvateľstva Sierry Leone. K týmto zločinom malo dôjsť od 30. novembra 1996 do 18. januára 2002 počas občianskej vojny v tejto krajine susediacej s Libériou.

Taylor v tomto konflikte podporoval povstalecké hnutie, ktorému poskytoval taktickú podporu, zbrane i financie. Podľa verdiktu súdu tým priamo umožnil páchanie brutálnych zločinov na civilnom obyvateľstve.

Proces s Taylorom sa začal v júni 2007. Z bezpečnostných dôvodov ho z Freetownu, hlavného mesta Sierry Leone, presunuli do Haagu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NSA sledovala aj Martina Luthera Kinga a Muhammada Aliho
<< predchádzajúci článok
IBM prináša inteligentne komunikujúce autá budúcnosti