Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. mája 2006

Odvolací súd v kauze Cervanová opäť odročenýSenát Najvyššieho súdu SR ani dnes kauzu vraždy medičky Ľudmily Cervanovej definitívne neuzavrel. Predseda senátu musel pojednávanie odročiť na neurčito, pretože obžalovaný Milan A. vypovedal plnú ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. mája (WN/SITA) - Senát Najvyššieho súdu SR ani dnes kauzu vraždy medičky Ľudmily Cervanovej definitívne neuzavrel. Predseda senátu musel pojednávanie odročiť na neurčito, pretože obžalovaný Milan A. vypovedal plnú moc svojmu obhajcovi, voči ktorému údajne stratil dôveru. Zvolil si nového obhajcu, ktorý však ešte nemal čas pripraviť sa na pojednávanie. Termín pojednávania súd neurčil, pretože musí zvážiť, aká lehota na prípravu pre obhajcu bude primeraná.

Dnes sa mal senát Najvyššieho súdu (NS) SR opäť zaoberať kauzou vraždy medičky Ľudmily Cervanovej, v ktorej sú obžalovaní šiesti Nitrania - Milan A., Pavol B., Roman B., František Č., Stanislav D., Miloš K. a Juraj L. NS SR sa prípadom zaoberal už v decembri minulého roka, predseda senátu však musel pojednávanie pre vznesenú námietku zaujatosti zo strany obžalovaných odročiť.

V januári 2004 senát Krajského súdu v Bratislave odsúdil šiestich obžalovaných na nepodmienečné tresty. V tretej nápravnovýchovnej skupine si podľa prvostupňového rozsudku má Miloš K. odsedieť 13 rokov, rovnako aj Milan A. Na 11 rokov bol odsúdený František Č., na 10 rokov Stanislav D., Pavla B. odsúdil súd na šesť rokov v druhej nápravnovýchovnej skupine a Juraja L. na tri roky v najmiernejšej - prvej skupine. Všetci obžalovaní sa hneď po vynesení rozsudku odvolali napriek tomu, že dostali podstatne nižšie tresty, ako navrhoval prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave v záverečnej reči. Obžalovaní však svorne tvrdili, že sú nevinní.

Kauza Cervanová trvá už takmer 30 rokov. Telo 19-ročnej študentky medicíny našli 14. júla 1976 v riečke Čierna voda na okraji Kráľovej pri Senci. Utopili ju 9. júla toho istého roku. V roku 1981 z vraždy obvinili siedmich Nitranov - Milana A., Pavla B., Romana B., Františka Č., Stanislava D., Miloša K. a Juraja L. Po procese, ktorý trval niekoľko mesiacov, senát Krajského súdu v Bratislave vyniesol 22. septembra 1982 rozsudky odňatia slobody od štyroch do 24 rokov. Najvyšší súd SSR odvolania odsúdených v roku 1983 zamietol a rozsudok potvrdil. Na jar 1990 vtedajší federálny generálny prokurátor Tibor Böhm podal sťažnosť pre porušenie zákona. Najvyšší súd ČSFR na základe sťažnosti rozsudok Krajského súdu v Bratislave zrušil a vrátil mu celý prípad na opätovné prerokovanie. Obžalovaní sa dostali na slobodu. Od mája 1991 do februára 1995 bolo vytýčených niekoľko pojednávaní, od roku 1997 sa prípadom zaoberal iný senát.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Priemerná úspešnosť zo slovenčiny a z matematiky v Monitore 9
<< predchádzajúci článok
Svetovým dňom astmy je tento rok 3. máj

Odvolací súd v kauze Cervanová opäť odročený - diskusné fórum čitateľov

Matematika3.5. 16:00:49