Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. novembra 2010

OECD očakáva budúcoročný rast slovenskej ekonomiky o 3,5 %



Slovenská ekonomika sa ozdravuje pomerne rýchlo a v tomto roku by mala vzrásť o 4,1 %. Očakáva to Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), podľa ...



Zdieľať
angel gurria Angel GurríaFoto: SITA/Michal Svitok BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) - Slovenská ekonomika sa ozdravuje pomerne rýchlo a v tomto roku by mala vzrásť o 4,1 %. Očakáva to Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), podľa ktorej by slovenské hospodárstvo v budúcom roku malo medziročne vzrásť o 3,5 %. Podľa generálneho tajomníka OECD Angela Gurríu sa dá v prípade slovenskej ekonomiky hovoriť o oživení v tvare písmena "V", to znamená, že po minuloročnom prepade hrubého domáceho produktu (HDP), by sa ekonomika mala vrátiť opäť k rastu. Ako ďalej uviedol Angel Gurría na štvrtkovej tlačovej besede, Slovensko sa musí v ďalších rokoch sústrediť aj na reformy, a to hlavne v dôchodkovom systéme, daňovom systéme či v oblasti zvýšenia efektivity verejného sektora.


Jedným z hlavných problémov, s ktorým sa Slovensko bude musieť v ďalších rokoch vysporiadať je problém vysokej miery nezamestnanosti. Tá je podľa generálneho tajomníka OECD jedna z najvyšších spomedzi všetkých krajín OECD. Angel Gurría zároveň upozorňuje, že Slovensko by sa malo zamerať hlavne na problém dlhodobo nezamestnaných občanov a podporiť aktívne politiky trhu práce. Slovensko totiž podľa jeho slov vynakladá relatívne málo prostriedkov na vzdelávanie a rekvalifikáciu. Rovnako je podľa Gurríu dôležité zamyslieť sa nad tým, ako dosiahnuť väčšiu flexibilitu na trhu práce a ako zvýšiť motiváciu zamestnávateľov, aby prijímali nových pracovníkov.

Generálny tajomník OECD vo svojom hodnotení Slovenska vyzdvihol aj konsolidačný program vlády. Konsolidácia verejných financií je totiž podľa jeho slov naliehavá otázka nielen pre Slovensko, ale aj pre ostatné štáty. Budúcoročné tempo konsolidácie verejných financií na úrovni 2,5 % HDP je podľa neho veľmi dobrý signál, že Slovensko si je vedomé dôležitosti tohto kroku a že je na správnej ceste. Potvrdenie tohto konsolidačného plánu na štvrtkovom rokovaní zástupcov koaličných strán ocenil aj minister financií Ivan Mikloš. "Považujem to za zásadnú a kľúčovú vec," uviedol Mikloš.

OECD podporuje aj zámer vlády vytvoriť nezávislú fiškálnu radu. Okrem toho by Slovensko podľa Gurríu malo zamerať reformy na prvý dôchodkový pilier, pričom by malo zvýšiť vek odchodu do dôchodku v závislosti od priemerného veku. Rovnako OECD odporúča zvýšiť význam druhého dôchodkového piliera. Pomerne ľahko a rýchlo môže Slovensko dosiahnuť výsledky aj zvýšením efektivity verejného sektora.

V daňovej oblasti odporúča OECD Slovensku zlepšiť výber dane z pridanej hodnoty, či zvýšiť daň z nehnuteľnosti, ktorá je na Slovensku druhá najnižšia v rámci krajín organizácie. Minister financií Ivan Mikloš však upozorňuje, že daň z nehnuteľností je v plnej kompetencii obcí a miest. Štát však podľa jeho slov má nepriame nástroje, ktoré chce využiť, aby obce a mestá túto daň vyrubovali zo skutočnej trhovej hodnoty nehnuteľností a nie účtovnej hodnoty. "Aj to je jeden z dôvodov, prečo je sadzba a výnos z tejto dane taký nízky," konštatoval Mikloš.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V pondelok sa začne Týždeň vedy a techniky
<< predchádzajúci článok
Britskí študenti pokračujú v štrajku proti školskej reforme