Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. júna 2007

OECD odporúča znížiť odvody a skrátiť materskú dovolenku



Slovenská vláda by mala znížiť sociálne odvody pre ľudí s nízkymi platmi a skrátiť rodičovskú dovolenku z troch na jeden rok. Odporúča to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj ...



Zdieľať

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Slovenská vláda by mala znížiť sociálne odvody pre ľudí s nízkymi platmi a skrátiť rodičovskú dovolenku z troch na jeden rok. Odporúča to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Opatrenia by mali pomôcť znížiť nezamestnanosť mladých ľudí, ktorá je na Slovensku druhá najvyššia spomedzi krajín OECD. V roku 2006 dosiahla 27 %. Ako na dnešnej konferencii na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR uviedla Catherine Sagetová z Riaditeľstva pre zamestnanosť, prácu a sociálne veci OECD, trojročná materská dovolenka komplikuje návrat rodičov do práce. "Je potrebné rozvíjať sieť zariadení starostlivosti o dieťa a zosúlaďovať pracovný a rodinný život," uviedla Sagetová.

OECD ďalej navrhuje, aby vláda zaviedla podporu zamestnania pre dlhodobo nezamestnaných mladých ľudí. Sagetová označila za problém, že až 98 % mladých ľudí nemôže dostávať podporu v nezamestnanosti, pretože nespĺňajú podmienku, že počas posledných štyroch rokov boli najmenej tri roky poistení v nezamestnanosti.

Sagetová si myslí, že firmy by sa mali zúčastňovať na tvorbe učebných osnov a mali by spolufinancovať odborné školstvo. Mal by sa zaviesť účinnejší učňovský systém, ktorý by zaručil, že učni budú praxovať už počas štúdia. Problém vidí aj v tom, že stredné odborné školy sa nevedia pružne prispôsobiť požiadavkám trhu práce. Podľa Sagetovej mladí ľudia si nevedia nájsť prácu aj preto, že vysoké školy sa zameriavajú len na teóriu. OECD zistila, že málo slovenských vysokoškolákov popri štúdiu pracuje, pričom v Dánsku a Holandsku ich je takmer polovica.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zmeny v pohotovostiach podľa SLK boli nedomyslené
<< predchádzajúci článok
NBS ponechala úrokové sadzby opäť bez zmeny