Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Prezidentské voľby 2014

16. marca 2014

Oficiálne výsledky: R. Fico a A. Kiska zabojujú o prezidentské kresloVoliči o tom rozhodnú v druhom kole v sobotu 29. marca.Zdieľať
Oficiálne výsledky: R. Fico a A. Kiska zabojujú o prezidentské kreslo

 
Víťazom sobotňajšieho prvého kola prezidentských volieb sa stal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorého volilo 28 percent ľudí. V druhom kole, ktoré sa uskutoční 29. marca, sa stretne s Andrejom Kiskom. Tomu hlas odovzdalo 24 percent hlasov. Volebná účasť bola 43,4 percenta. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb Ústrednej volebnej komisie.

Tretie, nepostupové miesto obsadil podľa oficiálnych výsledkov Radoslav Procházka (21,24 percenta). Nasleduje Milan Kňažko (12,86 percenta), Gyula Bárdos (5,1 percenta), Pavol Hrušovský (3,33 percenta), Helena Mezenská (2,37 percenta), Ján Jurišta (0,64 percenta), Ján Čarnogurský (0,64 percenta), Viliam Fischer (0,5 percenta), Jozef Behýl (0,48 percenta), Milan Melník (0,4 percenta), Jozef Šimko (0,24 percenta) a Stanislav Martinčko (0,13 percenta).

Vyhlásenie oficiálnych výsledkov 1. kola prezidentských volieb
Ako skončili jednotliví kandidáti podľa počtu hlasov?

Prvé kolo prezidentských volieb skončilo víťazstvom Roberta Fica (531.919 hlasov, 27,8 percenta) a Andreja Kisku (455.996 hlasov, 23,8 percenta).
Títo dvaja sa o dva týždne 29. marca stretnú v druhom kole voľby hlavy štátu. Tretie, nepostupové miesto obsadil podľa neoficiálnych konečných výsledkov Štatistického úradu SR Radoslav Procházka (403.548 hlasov, 21,1 percenta).

Na ďalších priečkach skončili Milan Kňažko (244.401 hlasov, 12,9 percenta), Gyula Bárdos (97.035 hlasov, 5,1 percenta), Pavol Hrušovský (63.298 hlasov, 3,3 percenta), Helena Mezenská (45.180 hlasov, 2,4 percenta), Ján Jurišta (12.209 hlasov, 0,6 percenta), Ján Čarnogurský (12.207 hlasov, 0,6 percenta), Viliam Fischer (9514 hlasov, 0,5 percenta), Jozef Behýl (9126 hlasov, 0,5 percenta), Milan Melník (7678 hlasov, 0,4 percenta), Jozef Šimko (4674 hlasov, 0,2 percenta) a Stanislav Martinčko (2547 hlasov, 0,1 percenta).

R. FICO: V druhom kole to bude zaujímavé


 
 
Robert Fico očakáva v druhom volebnom kole tvrdý volebný súboj. Upozorňuje, že voličská účasť v prvom kole bola nižšia, ako sa očakávalo. "Máme dva týždne, uvidíme," povedal v reakcii na výsledky prvého kola volieb.

"Ďakujem všetkým voličom, ktorí mi dali hlasy. Toto je referendum o Smere. Očakávam, že to bude v druhom kole veľmi zaujímavé," povedal.

Dodal, že je víťazom prvého kola volieb. "Opozícia by podporila aj diabla voči mne, ja som s tým rátal, taký je život, ideme ďalej. Bude to normálna kampaň medzi dvoma kandidátmi, každý z nás bude chcieť niečo povedať," reagoval na Robert Fico na otázku, koho v druhom kole volieb podporí opozícia.

A. KISKA: Vstupujem do toho s úprimným záujmom bojovať


Andrej Kiska očakáva v druhom kole prezidentských volieb ťažký a otvorený súboj s premiérom a prezidentským kandidátom Smeru Robertom Ficom. "Vstupujem do toho s úprimným záujmom bojovať," vyhlásil po sčítaní všetkých hlasov Kiska. Na brífingu povedal, že na Fica pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s jeho vyhláseniami v televíznej debate kandidátov na post hlavy štátu. Tam premiér vyhlásil, že Kiska zarobil peniaze úžerou.

 
 
"Antikampaň začala, očakával som, že tradiční politici použijú špinavé hry. Počítal som s tým a som pripravený bojovať a v žiadnom prípade ma to v úsilí pomôcť zmeniť Slovensko neodradí," zdôraznil Kiska. V prípade, že by vyhral, chce vrátiť dôveru v prezidentský úrad. "Budem stáť na strane ľudí a chcem, aby bol prezident skutočne protiváhou tejto vláde," podčiarkol.

Kiska sa poďakoval svojim voličom aj tímu a ocenil "fantastický výsledok" prezidentského kandidáta Radoslava Procházku, ktorý skončil ako tretí.

R. PROCHÁZKA: Ľudia sa vo voľbách ozvali a formulovali svoj nárok


Tri druhy pocitov sa po neoficiálnom zverejnení výsledkov prvého kola prezidentských volieb miešali v Radoslavovi Procházkovi, ktorý tesne na druhé – postupové miesto nedosiahol. "Najslabší je pocit sklamania z toho, že sa nám nepodarilo postúpiť do druhého kola a zabojovať o víťazstvo," povedal Procházka pred novinármi. Dodal, že silnejšie sú pocity vďačnosti a záväzkov. Vo svojom vyjadrení sa poďakoval aj všetkým protikandidátom za to, že s nimi mohol zviesť otvorený a poctivý súboj.

 
 
Ocenil, že viac ako 400.000 ľudí si prialo vidieť ho v úrade hlavy štátu. "Je to obrovský záväzok. Vnímam to ako dôveru, ktorú nechcem a nesmiem sklamať," zdôraznil.

Za najdôležitejší však Procházka považuje odkaz, ktorý v týchto voľbách o sebe Slovensko vydalo. "Nebolo to o mojom výsledku a mojich ambíciách. Bolo to o nádeji, ktorú sme Slovensku chceli priniesť a aj ju prinesieme," vyhlásil. Vyjadril nádej, že v štáte raz môže nastať stav, kedy tu bude spravodlivosť, poriadok a rovnováha. "Slovensko dnes odkázalo, že sme zrelý národ, ktorý si nenechá naveky skákať po hlave. Ľudia sa ozvali a formulovali svoj nárok," doplnil Procházka s tým, že obyvatelia dali jasne najavo, že chcú od štátu to, čo im patrí – poctivú službu od tých, ktorých si za to platia.

M. KŇAŽKO: Je podstatné, aby ten, kto postúpi do druhého kola, naplnil svoje sľuby


Aj napriek neúspechu v prvom kole volieb prezidenta SR si Milan Kňažko vyslúžil vo svojom volebnom štábe "standing ovation". Svoju prehru priznal pol hodiny po polnoci, keď už boli zrátané hlasy v takmer všetkých volebných obvodoch. Na tlačovej konferencii poďakoval podporovateľom, najmä však voličom, ktorí mu odovzdali hlas. Neúspech vo voľbách v ňom vyvolal podľa jeho slov "zmiešané" pocity.

 
 
"Som vďačný ľuďom a som rád, že na Slovensku je viac ako 200.000 ľudí, ktorí veria v to, čo ja. Napĺňa ma to uspokojením. Na druhej strane som sklamaný, že ich nie je 800.000," povedal.

Kňažko vyjadril presvedčenie, že jeho voliči nestratia ideály, ktoré majú len preto, že nesplnil to, v čo dúfali. "Teraz bude podstatné, aby v druhom kole ten, kto postúpi, naplnil svoje sľuby. Nie tak kvôli nemu, ako kvôli tým ľuďom. A nielen tým ľudom, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ste volili mňa," apeloval.

Súper kandidáta Smeru-SD Róberta Fica v druhom kole volieb môže rátať s Kňažkovou podporou. Sľub zo svoje prvej tlačovej konferencie mieni dodržať. "Moje bilbordy budú patriť tomu, kto postúpi do druhého kola. Všetkých sedem," doplnil sarkasticky.

Gy. BÁRDOS: Mám viac ako päť percent, som spokojný
 
 
Kandidát Strany maďarskej komunity (SMK) na post prezidenta SR Gyula Bárdos je s volebným výsledkom spokojný. V centrále SMK po zverejnení predbežných výsledkov sa poďakoval voličom, ktorí ho volili. "Povedal som, že ak dosiahnem viac ako päť percent, budem spokojný. Výsledok je tesný, ale je nad mnou určeným limitom, takže je to úspech," konštatoval. Ako uviedol, dosiahnuť tento výsledok nebolo jednoduché. "Viete veľmi dobre, ako reagovali iní predstavitelia maďarskej komunity, koho podporili, takže môj výsledok je dobrý," zdôraznil.

P. HRUŠOVSKÝ: Na volebné výsledky čakal doma


 
 
Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS) čakal na výsledky prvého kola prezidentských volieb doma v rodinnom kruhu. Ako povedal, jeho volebný štáb prerušil svoju prácu dňom, kedy sa skončila volebná kampaň. "V nedeľu ráno o pol ôsmej sa zídeme v centrále. Vyhodnotíme výsledok, politicky a stranícky sa potom rozhodneme ako ďalej," skonštatoval. Na výsledky sa rozhodol čakať tam, kde sa cíti najlepšie, teda v rodinnom prostredí. "Nič sa nedeje, žiadne iné dôvody ako pokoj nemám," potvrdil Hrušovský.


J. ČARGNOGURSKÝ: Táto volebná noc bola mojou poslednou


 
 
Ján Čarnogurský v prezidentských voľbách nepodporí ani jedného z kandidátov, ktorý postúpi do druhého kola. "Pokiaľ ide o druhé kolo prezidentských volieb, ponechávam vec na rozhodnutí voličov. Som presvedčený, že voliči sú dostatočne rozhľadení na to, aby vedeli sami zaujať zodpovedný postoj v druhom kole. Jednoducho to ponechávam na voličov, aby sa sami rozhodli. Nepodporím protikandidáta Roberta Fica," skonštatoval po skončení prvého kola prezidentských volieb Čarnogurský. Sám však priznal, že vo voľbách dosiahol slabší výsledok, ako očakával.

Taktiež uviedol, že táto volebná noc je pre neho poslednou. V budúcnosti sa už totiž neplánuje uchádzať o žiadnu volenú politickú funkciu. "Táto volebná noc je pre mňa poslednou volebnou nocou. Neuvažujem o žiadnej volenej funkcii, že by som sa o ňu uchádzal," povedal Čarnogurský s tým, že v budúcnosti plánuje publikovať.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezidentské voľby 2014: Priebežné výsledky prezidentských volieb (15. 3. 2014)
 Aktivista ukázal, že sa dá voliť trikrát, ÚVK ho varuje pred trestom (15. 3. 2014)
 Prezidentské voľby 2014: Situácia vo volebných okrskoch - Pri voľbách zomrel jeden volič (15. 3. 2014)
 Kandidáti majú silnú motiváciu, plat víťaza je horibilný (14. 3. 2014)
 Vysoká účasť väzňov na voľbách evokuje ich víziu amnestie (13. 3. 2014)
 Prezidentské voľby 2014: Voličský preukaz možno vybaviť najneskôr v piatok 14. marca (13. 3. 2014)
 M. Kňažko chce, aby R. Fico zostal premiérom a neušiel pred sľubmi (12. 3. 2014)
 R. Fico nazval A. Kisku úžerníkom, filantrop to odmieta a žiada dôkazy (12. 3. 2014)
 Prezidentské voľby 2014: Prioritou prezidentských kandidátov by malo byť súdnictvo a etika (11. 3. 2014)
 Podľa Lipšica je Radičová jediná reálna kandidátka na prezidenta (28. 2. 2008)nasledujúci článok >>
Našou prioritou je, aby A. Kiska bol prezidentom, tvrdí P. Frešo
<< predchádzajúci článok
V Tatrách trvá dnes zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Oficiálne výsledky: R. Fico a A. Kiska zabojujú o prezidentské kreslo - diskusné fórum čitateľov

Robert fico16.3. 15:15:58