Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

22. augusta 2016

OH2016:Artykova s Tarnovskij prišli pre doping o bronz, Roticha zatkli



Na snímke Michael Rotich.



Zdieľať
Na snímke Michael Rotich. Foto: TASR/AP
Rio de Janeiro 22. augusta (TASR) - Dokopy sedem športovcov neprešlo na olympijských hrách v Riu de Janeiro dopingovými kontrolami. Jednotlivé prípady ako aj ďalšie špeciálne kauzy riešila priamo v Brazílii zvláštna pobočka Športového arbitrážneho súdu (CAS).


Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v snahe zabezpečiť čisté Hry uskutočnil pred Riom najdrahší antidopingový testovací program v histórii, ktorý zahŕňal aj opakované testovanie vzoriek z Pekingu 2008 i Ria 2012. Napriek tomu sa OH 2016 nezaobišli bez dopingových udalostí.

Prvý pozitívny nález mal 26-ročný poľský vzpierač Tomasz Zielinski, ktorému našli v tele stopy po zakázanom anabolickom steroide nandrolón. Majstra Európy vylúčili z olympijského tímu a tak ani neštartoval v kategórii do 94 kg, kde bol kandidátom na zisk cenného kovu. Hneď za ním nasledovali bulharská atlétka Silvia Daneková a čínska plavkyňa Čchen Sin-i. Tridsaťtriročnej Bulharke, ktorá sa mala v Riu predstaviť v behu na 3000 m cez prekážky, zistili vo vzorke zakázaný krvný doping EPO (erytroproteín) a vylúčili ju z OH ešte pred štartom jej disciplíny.

Čínska plavkyňa obsadila štvrté miesto na 100 m motýlik, po finále jej našli v tele stopy po diuretiku hydrochlorothiazid. Iba 18-ročnej Čchen Sin-i unikol bronz na motýľkarskej stovke iba o deväť stotiniek sekundy. Po náleze ju vyškrtli z výsledkovej listiny, v Riu mala štartovať aj na 50 m v.sp. Z OH vylúčili aj domáceho reprezentanta v cestnej cyklistike Klébera Ramosa da Silvu. Tridsaťročný pretekár nedokončil v Riu preteky s hromadným štartom, následne Medzinárodná cyklistická únia (UCI) oznámila, že Ramosa už šesť dní pred štartom pozitívne testovali na mimosúťažnej kontrole.

Ďalším previnilcom bol kirgizský reprezentant vo vzpieraní Izzat Artykov, ktorý mal pozitívny nález na strychnín. V dôsledku toho prišiel o bronzovú medailu v kategórii do 69 kg, ktorú dodatočne získal pôvodne štvrtý Kolumbijčan Luis Javier Mosquera. Vzápätí uzrel svetlo sveta aj dopingový prípad rýchlostného kanoistu Sergeja Tarnovského, tretieho v disciplíne C1 na 1000 m. Moldavský reprezentant mal pozitívny výsledok ešte na predsúťažnom teste. Bronzovú medailu dodatočne dostal Rus Iľja Štokalov. Tarnovského následne suspendovali z ďalšej účasti, jeho loď vyškrtli bez náhrady zo štartovej listiny pretekov C2 na 1000 metrov.

Posledným dopingovým prípadom bol mongolský vzpierač Čagnádordž Usuchbajar, ktorému tesne pred záverečným ceremoniálom našli vo vzorke stopy testosterónu. Usuchbajar sa predstavil v kategórii do 56 kg, súťaž ale po troch nezdaroch v trhu nedokončil.

Okrem toho zaujali aj ďalšie dopingové kauzy. Etická komisia Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) suspendovala šéfa kenskej atletickej výpravy Michaela Roticha, ktorý pre podozrenia z korupcie a porušenia antidopingových pravidiel musel nútene opustiť olympijskú dedinu. Pro prílete domov ho na letisku v Nairobi potom zatkla polícia. Podľa reportáže televíznej stanice ARD športovcov Rotich za úplatok informoval o termíne dopingových kontrol. V rozhovore nahranom skrytou kamerou prezradil, že vie o termíne dvanásť hodín vopred. Na otázku, či by tieto informácie poskytoval ďalej po dobu troch mesiacov za paušál 9000 libier, odpovedal: "Povedzme za 10.000 libier."

O prípadných ďalších pozitívnych nálezoch, ktoré sa pri kontrolách vzoriek odobratých olympionikov objavia, už bude CAS rozhodovať vo svojom sídle vo švajčiarskom Lausanne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Americký plavec Ryan Lochte - zo zlatého borca obeť trpkej satiry
<< predchádzajúci článok
Toto sú najúspešnejší športovci olympijskej histórie: Phelps a ostatní