Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. januára 2012

OKS žiada premiérku Radičovú, aby prešetrila DanubianuObčianska konzervatívna strana (OKS) vyzýva v otvorenom liste premiérku Ivetu Radičovú, aby sa ešte pred zriadením neziskovej organizácie Danubiana oboznámila s jej detailmi. Svoju ...Zdieľať
oks chce riesit alarmujuci stav v stv BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) - Občianska konzervatívna strana (OKS) vyzýva v otvorenom liste premiérku Ivetu Radičovú, aby sa ešte pred zriadením neziskovej organizácie Danubiana oboznámila s jej detailmi.


Svoju požiadavku odôvodňujú skúsenosťami z viacerých káuz ako napríklad PKO v Bratislave, kde hrali kľúčovú rolu problémy vo vzťahoch medzi vlastníkom pozemkov a nehnuteľnosti.

Žiadajú, aby vláda podporila celý projekt Danubiany len v prípade, "ak nebude vzbudzovať verejné pochybnosti o tom, či je v súlade so zákonmi a dobrými mravmi, a to aj vzhľadom na potrebu rekonštrukcie SNG v Bratislave, zriadenia inštitúcie typu Kunsthalle v Dome umenia v Bratislave a zriadenia Múzea úžitkového umenia a architektúry".

Predseda OKS Peter Zajac pripomína rozhodnutie vlády z decembra 2011, ktorým povolila prekročenie výdavkov ministerstva kultúry vo výške 7,3 milióna eur do neziskovej organizácie Danubiana, pričom 7 mil. eur z toho bolo určených na rozsiahlu dostavbu múzea. "Pri zakladaní neziskovej organizácie Danubiana sa vynorili fakty, ktorými by sa mala bezpodmienečne zaoberať vláda," konštatoval Zajac.


Danubiane by podľa OKS mohlo hroziť zaplavenie

Zo znaleckého posudku zo 17. decembra 2011, ktoré pre potreby novovznikajúcej neziskovky Danubiana vyhotovil znalec Miloslav Ilavský, vyplýva, že pozemky pod stavbami aj celým areálom sú vo vlastníctve tretej osoby s nájomnou zmluvou. Tá sa končí prípadnou privatizáciou podniku alebo vyňatím z majetku prenajímateľa, pričom časť stavieb tvoriacich príslušenstvo hlavnej stavby je situovaná aj na iných susediacich pozemkoch, ktoré nie sú predmetom nájomnej zmluvy na pozemky.

Okrem toho zo znaleckého posudku vyplýva, že nehnuteľnosť sa nachádza v bezprostrednej blízkosti vodného toku, respektíve Zdrže Hrušov a hrádze, pričom nie je možné vylúčiť nebezpečenstvo prípadnej záplavy územia, na ktorom je nehnuteľnosť situovaná.

Podľa OKS sú navrhované ustanovujúce listiny neštandardné. "Navrhovaná Zakladajúca listina a Štatút Danubiany ako štátnej neziskovej organizácie je napriek podielu štátu na financovaní v pomere 3:1 nevyvážená pre dominanciu spoločnosti VIA Danubiana, s. r. o. vzhľadom na pomer členov Správnej rady za štát a za doterajšieho majiteľa (4:3), vopred je stanovený riaditeľ a predseda správnej rady, čo je v rozpore so zákonom o neziskových organizáciách, pričom organizácia nepredpokladá post kurátora, garantujúceho umeleckú orientáciu múzea," poznamenal Zajac. Ako dodal, nie je zabezpečené dlhodobé financovanie projektu ani jeho finančná nezávislosť.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonský akciový trh v pondelok oslabil
<< predchádzajúci článok
Nálada v slovenskej ekonomike sa v januári zlepšila