Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. januára 2018

OĽaNO: Hliadkujúci policajti nemôžu riadne chrániť občanovNa archívnej snímke Gábor GrendelZdieľať
Na archívnej snímke Gábor Grendel Foto: TASR Martin Baumann
Bratislava 23. januára (TASR) - Hliadkujúci policajti v teréne nemôžu riadne chrániť občanov. Ministerstvo vnútra im totiž odňalo viaceré oprávnenia, ktoré dosiaľ mali. Na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR na to v utorok upozornili poslanci NR SR za OĽaNO Gábor Grendel a Richard Vašečka, na ktorých sa obrátili samotní nespokojní policajti.


Jedno z podstatných oprávnení, o ktoré hliadkujúci policajti prišli, sa podľa OĽaNO týka obmedzenia osobnej slobody osoby podozrivej zo spáchania trestného činu. Pokiaľ policajti chytia nebezpečného páchateľa trestného činu priamo na mieste činu alebo bezprostredne po spáchaní tohto činu, je všetko podľa nich v poriadku.

Problém nastáva podľa Grendela vtedy, ak je nebezpečný páchateľ na úteku. "Na druhý deň po spáchaní trestného činu si ho všimne bežná hliadka na ulici. Doteraz boli títo bežní policajti oprávnení obmedziť osobnú slobodu takéhoto podozrivého. Lenže podľa novej vyhlášky o toto oprávnenie prišli. Čiže, ak ste páchateľom trestného činu a nie ste prichytení na mieste činu alebo bezprostredne po spáchaní trestného činu, môžete sa veselo prechádzať po Auparku a policajti nič nezmôžu, kým sa neskontaktujú s vyšetrovateľom, kým ten nepríde," vysvetlil Grendel s tým, že takto sa stráca čas.

Tento právny stav podľa jeho slov ohrozuje občanov aj samotných policajtov. OĽaNO chce preto toto oprávnenie policajtom vrátiť. A to nie iba do vyhlášky, ale mienia ho zakomponovať priamo do zákona. Vyhlášku podľa Grendela menili preto, že "údajne bratislavský krajský súd vydal viacero kontroverzných rozhodnutí, ktoré sa týkali práve vykonávania týchto úkonov hliadkujúcimi policajtmi".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čiastočná exekučná imunita obcí a miest dostala zelenú
<< predchádzajúci článok
Svidník posilňuje sociálnu pomoc pre odkázaných

OĽaNO: Hliadkujúci policajti nemôžu riadne chrániť občanov - diskusné fórum čitateľov