Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

29. augusta 2010

Ombudsman sa bude zaoberať múrom v MichalovciachVerejný ochranca práv Pavel Kandráč sa bude zaoberať podnetom občana, ktorý žiada preskúmať súbor stavieb postavených na sídlisku Východ v ...Zdieľať
mur Ilustračné foto SITA/Jozef Bodnár

BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) – Verejný ochranca práv Pavel Kandráč sa bude zaoberať podnetom občana, ktorý žiada preskúmať súbor stavieb postavených na sídlisku Východ v Michalovciach. Podľa občana sú postavené v hrubom rozpore so stavebným zákonom a neexistuje k nim žiadna stavebná dokumentácia, pričom osada je postavená na cudzích pozemkoch bez súhlasu vlastníkov. „Verejný ochranca práv sa bude podnetom zaoberať rovnako ako každým iným,“ povedala pre agentúru SITA vedúca Kancelárie verejného ochrancu práv Henrieta Antalová.

Rovnaký podnet podal občan aj v prípade rómskej osady pri obci Richnava. Stavebný úrad podľa občana nenechal odstrániť nelegálne stavby na cudzích pozemkoch, ktoré boli vybudované bez súhlasu majiteľa. Kompetentné úrady podľa neho už desiatky rokov nekonajú ako im ukladá zákon.

Verejný ochranca práv Pavel Kandráč už cez týždeň avizoval, že preskúma stavbu betónového múru v Michalovciach. Kancelária verejného ochrancu práv na základe informácií z médií o postavení betónového múru v Michalovciach požiadala primátora mesta Michalovce o predloženie písomného stanoviska a o zaslanie fotokópií relevantných dokladov, ktoré sa týkajú stavby betónového múru na sídlisku Východ, osobitne k splneniu povinností podľa stavebného zákona. Kancelária žiada aj stanovisko k medializovaným námietkam obyvateľov osady Angy mlyn, že pre stavbu múru im bol sťažený prístup k službám občianskej vybavenosti, a že tým dochádza k diskriminácii pre ich národnostný pôvod.

Na sídlisku Východ v Michalovciach pribudol betónový múr, ktorý znemožňuje obyvateľom osady skracovať si cestu do mesta cez trávnik pomedzi bytovky. Múr postavilo spoločenstvo vlastníkov bytov z Leningradskej ulice v polovici júna, je vysoký dva metre a dlhý približne 25 metrov. Nájomníci tvrdia, že chcú zamedziť neporiadku v okolí bytovky, ktorý spôsobujú obyvatelia osady. Tento múr nadväzuje na múry, ktoré postavila pozdĺž sídliska miestna samospráva. Na sídlisku tak vznikla približne polkilometrová ohrada, ktorá zabraňuje osadníkom prechádzať pomedzi bytovky do mesta. Rómovia výstavbu múrov kritizujú, mnohí však zároveň priznávajú, že niektorí robia pod bytovkami neporiadok. V osade na Mlynskej ulici žije približne 1 800 Rómov.
Hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková uviedla, že pozemok, na ktorom stojí múr, si od mesta prenajalo spoločenstvo vlastníkov bytov na účely výsadby okrasnej zelene, kríkov a estetického oplotenia. Mesto Michalovce postavilo kontroverzné múry koncom minulého roka. Takmer tri metre vysoké betónové steny sa tiahnu od Kyjevskej ulice až po Leningradskú. Mesto uviedlo, že steny postavilo na športové účely.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ZMOS: Povodne by mali byť vládnou prijoritou
<< predchádzajúci článok
BUGÁR: Nechceme z Mostu-Híd masovú stranu