Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. januára 2016

ONDRUŠ: Zmena metodiky nemá vplyv na evidovanie ľudí na úradoch práce



Slovensko má 300.000 nezamestnaných a ak hovoríme o tom, že nezamestnanosť klesla pod 11 %, ide o skreslený údaj. Reagoval na oficiálne štatistiky expert KDH ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 18. januára (TASR) – Slovensko má 300.000 nezamestnaných a ak hovoríme o tom, že nezamestnanosť klesla pod 11 %, ide o skreslený údaj. Reagoval na oficiálne štatistiky expert KDH pre prácu, sociálne veci a rodinu Ján Kmeť. Ak by sa podľa neho v roku 2013 metodika nezmenila, evidovaná nezamestnanosť v SR by sa priblížila k hranici 12 %.


"Tento ukazovateľ 10,9 % hovorí len o takzvaných disponibilných nezamestnaných, nehovorí o tom, koľko v skutočnosti máme nezamestnaných na Slovensku," skonštatoval Kmeť. Spochybnil aj informáciu o znižovaní počtu dlhodobo nezamestnaných. "Podľa štatistík zverejnených ústredím práce od roku 2011 sa počet nezamestnaných, ktorí sú v evidencii nad štyri roky, zvýšil z 50.000 na 70.000. Práve to je cieľová skupina, na ktorú treba zamerať naše opatrenia," podčiarkol.

KDH chce preto podporovať systém celoživotného vzdelávania zamestnancov u zamestnávateľov. Systém zdieľaných pracovných miest, ktorý by zabezpečil prenos skúseností od zamestnancov v preddôchodkovom veku na absolventov škôl. Tiež prácu na kratší pracovný úväzok, keď ako povedal Kmeť, ktorý je na kandidátke KDH, lepšie je mať kratšiu prácu ako žiadnu. "Pokiaľ je niekto v evidencii rok a mesiac nie je to také katastrofické, ako keď tam zotrváva dlhšie," dodal.

Zmena metodiky podľa štátneho tajomníka rezortu práce Branislava Ondruša, ktorý ide do volieb na kandidátke Smeru-SD, nemala žiadny vplyv na vykazovanie miery evidovanej nezamestnanosti.

"Pokiaľ niekto nemá riadne zamestnanie, ostáva naďalej v evidencii úradu práce. Slovenská metodika je absolútne porovnateľná s európskou, porovnateľná s metodikou, ktorú používajú iné členské štáty Európskej únie, dokonca ešte prísnejšia. Úrady práce neevidujú len človeka, ktorý nastúpi do riadneho zamestnania. Ak sa teda hovorí, že ľudia na aktivačných prácach nie sú v evidencii, je to úplný nezmysel," ubezpečil Ondruš. Niektoré členské štáty podľa Ondruša z evidencie vyradia aj ľudí, ktorí sú zamestnaní dočasne, na podporovanom mieste.

Trhu práce vo volebných programoch politických strán a hnutí sa venovala dnes konferencia Inštitútu zamestnanosti v Bratislave, na ktorej vystúpili kandidáti viacerých politických strán.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet zahraničných turistov na celom svete vlani vzrástol
<< predchádzajúci článok
V Kecskeméte privítali maďarskú letku po návrate z pobaltskej misie