Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. apríla 2007

Opatrenia v analýze podľa SDKÚ-DS neprinesú ľuďom prospech



Z navrhovaných opatrení, ktoré obsahuje analýza o dopade zavedenia druhého penzijného piliera na hospodárenie Sociálnej poisťovne (SP), podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej nebude mať ...



Zdieľať

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) - Z navrhovaných opatrení, ktoré obsahuje analýza o dopade zavedenia druhého penzijného piliera na hospodárenie Sociálnej poisťovne (SP), podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej nebude mať prospech žiadna dotknutá skupina občanov. Ako uviedla na utorkovej tlačovej besede, zmeny, ktoré sa vzťahujú na súčasných dôchodcov, povedú k zníženiu ich dôchodkov. "Možné zmeny v druhom dôchodkovom pilieri zasa ohrozia stabilitu celého systému a povedú k zníženiu dôchodkov aj u novodôchodcov," upozornila exministerka práce a sociálnych vecí. Radičová preto kritizuje rezort práce a sociálnych vecí za to, že navrhuje opatrenia, ktoré "rozbíjajú" súčasný penzijný systém a nevedú k zvýšeniu dôchodkového zabezpečenia občanov.

Podpredsedníčka SDKÚ-DS ako príklad negatívneho dopadu navrhovaných opatrení uviedla zjednotenie vymeriavacích základov na sociálne poistenie, čo by podľa nej viedlo k zdraženiu kvalifikovanej pracovnej sily pre zamestnávateľov, ako aj návrh na zníženie valorizácie dôchodkov. "Zavedenie úzusu dôchodok alebo zárobok by zasa znamenalo zákaz práce pre dôchodcov, ktorí si prácou popri dôchodku zlepšujú životnú úroveň," povedala Radičová. Medzi opatrenia navrhované v analýze, ktoré SDKÚ-DS podporuje, podľa nej patrí zlepšenie výberu poistného zo strany Sociálnej poisťovne, či zdobrovoľnenie vstupu do systému starobného dôchodkového sporenia.

Analýza vplyvu zavedenia druhého dôchodkového piliera na hospodárenie SP podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša sleduje len zámer "ušetriť teraz, aby sa dalo teraz rozdať". Odmietol tiež tvrdenie o tom, že náklady na zavedenie kapitalizačného piliera nie je možné v budúcnosti prefinancovať, keďže súčasná vláda sa rozhodla nepokračovať v privatizácii. "Naša vláda vo svojich dokumentoch nikdy nepredpokladala, že ďalšie náklady na zavedenie druhého piliera budú kryté z privatizácie," povedal Mikloš. Naopak, bývalá vláda podľa exministra financií plánovala vykryť náklady súvisiace so zavedením systému starobného dôchodkového sporenia ušetrením výdavkov v iných oblastiach, resp. navýšením výdavkov na náklady dôchodkovej reformy.

Vláda by sa mala v stredu zaoberať analýzou vplyvu zavedenia druhého, kapitalizačného piliera na hospodárenie SP do roku 2010. Medzi navrhovanými opatreniami, ktoré by viedli k stabilizácii rozpočtu SP, sa nachádza zníženie príspevkovej sadzby na starobné dôchodkové sporenie zo súčasných 9 % na 6 % hrubej mzdy sporiteľa, zavedenie dobrovoľnosti pri vstupe do druhého dôchodkového piliera, umožnenie vystúpiť zo systému sporiteľom, pre ktorých je kapitalizačný pilier nevýhodný, zrušenie platenia príspevkov do druhého piliera za poistencov štátu a poistencov SP, ako aj zrušenie platenia príspevkov do druhého piliera z fondu garančného poistenia.

V prípade prvého, priebežného piliera by k stabilizácii hospodárenia SP prispela zmena mechanizmu valorizácie dôchodkov, zjednotenie vymeriavacích základov, zníženie výdavkov systému sociálneho poistenia a zvýšenie úspešnosti výberu poistného. Zo strednodobého hľadiska by rozpočtu poisťovne podľa materiálu pomohlo zvýšenie miery zamestnanosti a z dlhodobého hľadiska by malo pozitívny vplyv na hospodárenie poisťovne zvýšenie dôchodkového veku, či zavedenie jednotného výberu daní a odvodov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci sa na ekonomiku pozerajú optimistickejšie
<< predchádzajúci článok
Za Palkovými vyjadreniami je súťaž v KDH,myslí si Hrušovský