Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2019

OPEC znížil odhad svetového dopytu po svojej ropeOrganizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zhoršila prognózu globálneho dopytu po svojej rope na tento rok. Dôvodom je zvyšovanie produkcie zo strany konkurencie, čo dáva ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 14. marca (TASR) - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zhoršila prognózu globálneho dopytu po svojej rope na tento rok. Dôvodom je zvyšovanie produkcie zo strany konkurencie, čo dáva organizácii argument na predĺženie súčasného programu obmedzovania ťažby aj po 30. júni. Dovtedy platí súčasný program, ktorý začala organizácia realizovať od januára.


Prípadné predĺženie programu obmedzovania ťažby zo strany OPEC by posilnilo ceny ropy. Tie sa od začiatku roka zvýšili o 25 %. Zároveň sa ale dá očakávať, že takýto krok ešte viac podráždi amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyzýva OPEC, aby ťažbu príliš neznižoval a netlačil ceny nahor, keďže podľa neho sú už dosť vysoké.

V najnovšej mesačnej správe OPEC uviedol, že dopyt po rope produkovanej členskými štátmi organizácie dosiahne tento rok v priemere 30,46 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je o 130.000 barelov denne menej, než organizácia predpokladala minulý mesiac. Zároveň je to pod úrovňou súčasnej produkcie OPEC.

"Aj keď sa očakáva, že dopyt po rope bude v roku 2019 mierne rásť, je to stále hlboko pod tohtoročným tempom rastu produkcie, s ktorým sa počíta pri krajinách mimo OPEC," uviedol ropný kartel vo svojej správe. "To znamená, že štáty OPEC majú aj naďalej veľkú zodpovednosť za udržanie rovnováhy a stability na trhu," dodal.

Podľa zdrojov OPEC je tak pravdepodobné, že program obmedzovania ťažby zo strany organizácie sa predĺži. OPEC a ďalší producenti na čele s Ruskom by sa mali zísť v apríli a potom v júni, aby ťažobnú politiku prediskutovali.

Ropný kartel zároveň uviedol, že produkcia zo strany členských štátov organizácie klesla vo februári medzimesačne o 221.000 na 30,55 milióna barelov denne. To znamená, že kartel plní svoju dohodu o znižovaní ťažby na 105 %.

Do veľkej miery k tomu prispieva Saudská Arábia, líder kartelu, ktorá ťaží menej, než by podľa programu znižovania produkcie mala. Najvýraznejšie výpadky v produkcii však vo februári zaznamenala Venezuela, ktorej export obmedzili sankcie USA.

Aj napriek prekonávaniu podmienok dohody je však podľa indikátorov na ropnom trhu možné, že opäť dôjde k jeho prezásobeniu. Ako totiž ukázala správa OPEC, zásoby ropy v priemyselne rozvinutých krajinách sa v januári nachádzali nad 5-ročným priemerom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VRAX odsudzuje prejavy sympatií k fašistickému Slovenskému štátu
<< predchádzajúci článok
Slovensko má príležitosť zažiariť v IT

OPEC znížil odhad svetového dopytu po svojej rope - diskusné fórum čitateľov