Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. decembra 2018

OPEC zvažuje zníženie produkcie ropy pripojením Ruska k dohodeOrganizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podmienila plánované zníženie produkcie ropy pripojením Ruska, ktoré nie je členom kartelu, k dohode. Uviedli to vo štvrtok ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Viedeň 6. decembra - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podmienila plánované zníženie produkcie ropy pripojením Ruska, ktoré nie je členom kartelu, k dohode. Uviedli to vo štvrtok delegáti na stretnutí vo Viedni. Päť delegátov povedalo, že skupina čaká na správy z Ruska, keďže ruský minister energetiky Alexander Novak v stredu (5.12.) odišiel z Viedne na možné stretnutie s prezidentom Vladimirom Putinom.


Ministri energetiky z krajín, ktoré sú najväčšími svetovými producentmi ropy, členovia aj nečlenovia OPEC, majú vo štvrtok a piatok (7.12.) diskutovať o znížení produkcie, aby podporili rast cien komodity. Napätie na Blízkom východe a požiadavky USA, ktoré chcú lacnejšiu ropu, dodávajú rozhovorom politický rozmer.

OPEC zvažuje zníženie produkcie o 1 milión barelov (1 barel = 159 litrov) denne, čo by znamenalo 1 % pokles dodávok na svetové trhy. Ministri z 15 krajín OPEC rokujú vo štvrtok. Skupina ďalších 10 veľkých producentov na čele s Ruskom sa k nim plánuje pripojiť v piatok. Týchto 25 krajín zo skupiny "OPEC-plus" sa už v minulosti dohodlo na znížení ťažby od začiatku roka 2017. A ich snaha priniesla ovocie, ceny komodity ožili a zásoby v skladoch klesli.

Ale od októbra tohto roka sa ceny ropy opäť dramaticky znížili zo zhruba 86 USD (75,74 eura) za barel v októbri na menej ako 60 USD/barel minulý týždeň, čo producentov prinútilo uvažovať o ďalšej redukcii ťažby.

Americký prezident Donald Trump pred začiatkom rokovaní vo Viedni zopakoval, že "svet nechce vidieť a ani nepotrebuje vyššie ceny ropy".

Saudská Arábia, najväčší producent v rámci OPEC, sa snaží o rovnováhu medzi záujmami jej spojenca USA a ďalšími významnými spotrebiteľmi ropy na jednej strane, a záujmami producentov, ktorých ekonomiky sú závislé od príjmov z ropy a potrebujú udržať ch ceny vyššie, na strane druhej.

Saudská Arábia má spory aj členmi kartelu - Katarom a Iránom, čo vyvoláva rozkoly v organizácii.

Katar tento týždeň oznámil, že opúšťa OPEC, zatiaľ čo Irán sa sťažoval, že Rijád sa dopredu dohodol s Washingtonom, aby presadil americké embargo na iránsku ropu. 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Trump zaútočil na OPEC, podľa neho je zodpovedný za vysoké ceny ropy (13. 6. 2018)
 Producenti ropy sa zišli na rokovaniach o predĺžení limitov na ťažbu (30. 11. 2017)
 OPEC sa údajne dohodol na predĺžení dohody o obmedzení ťažby do r.2018 (30. 11. 2017)
 OPEC a ďalší producenti sa dohodli na predĺžení ťažobných limitov (30. 11. 2017)nasledujúci článok >>
Edícia Rodinné striebro obsahuje letecké zábery slovenských hradov
<< predchádzajúci článok
O ZASTROPOVANÍ DÔCHODKOVÉHO VEKU V ÚSTAVE SA ROZHODNE V NOVOM ROKU

OPEC zvažuje zníženie produkcie ropy pripojením Ruska k dohode - diskusné fórum čitateľov