Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

08. marca 2009

Opel chce zavrieť tri závody a prepustiť 11 tis. zamestnancov



Problémová automobilka Opel podľa denníka Der Spiegel navrhuje uzavretie troch európskych závodov a prepustenie 11 tis. zamestnancov, čo predstavuje pätinu celkovej pracovnej sily. Ako ďalej uvádza ...



Zdieľať
BERLÍN 8. marca (WEBNOVINY) - Problémová automobilka Opel podľa denníka Der Spiegel navrhuje uzavretie troch európskych závodov a prepustenie 11 tis. zamestnancov, čo predstavuje pätinu celkovej pracovnej sily. Ako ďalej uvádza týždenník, plány predložené nemeckej vláde, ktorými sa spoločnosť uchádza o štátnu pomoc, zahŕňajú uzavretie závodov v nemeckých mestách Bochum, Eisenach a v belgických Antverpách. Cieľom je podľa týždenníka úspora na osobných nákladoch v objeme 1,2 mld. USD. Alternatívny návrh je podľa Der Spiegel znížiť počet zamestnancov iba o 3 500 a znížiť mzdy v závodoch po celom svete.


Iný nemecký týždenník Focus uviedol, že Opel, žiada nemecký štát o podporu v objeme 4 mld. eur, nie 3,3 mld. eur, ako sa uvádzalo v predchádzajúcich správach, aj keď istú časť by mali tvoriť štátne záruky za úvery. Hovorca spoločnosti Opel v piatok uviedol po tom, čo sa stretli predstavitelia exekutívy Opelu a jeho americkej materskej firmy General Motors (GM) v sídle nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Berlíne, že rozhovory o záchrannom balíčku by mohli trvať týždne. Nemeckí predstavitelia sa totiž obávajú, že silná závislosť Opelu na GM povedie k presunu štátnej pomoci do Spojených štátov amerických. Ako poznamenal týždenník Focus, Opel nezaplatil v Nemecku na daniach ani cent, keďže všetky zisky sa presunuli do USA. Angela Merkelová taktiež uviedla vo svojom prejave, že návrhy Opelu potrebujú "zlepšenia."

(1 EUR = 1,2555 USD)

SITA, AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Roche zvýšil ponuku za Genentech na 45,7 mld. USD
<< predchádzajúci článok
Roľnícka ulica vo Vajnoroch je pre autá stále uzatvorená