Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. septembra 2007

Operácia dvojčiat má byť nádej, nie východisko z núdze



V týchto chvíľach sa v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave koná operácia siamských dvojčiat Miška a Marka. "Nedá mi, aby som aspoň touto cestou z úprimného srdca ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - V týchto chvíľach sa v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave koná operácia siamských dvojčiat Miška a Marka. "Nedá mi, aby som aspoň touto cestou z úprimného srdca nepoďakovala lekárom a zdravotným sestrám DFNsP v Bratislave, za všetko, čo do dnešného dňa pre mojich synov Marka a Miška spravili. Majú nielen moju vďaku, ale aj nevýslovný obdiv," odkázala dnes prostredníctvom listu matka operovaných siamských dvojčiat Marianna Müllerová a dodala, že dnešok je pre ňu najťažším dňom v živote. Uvedomuje si, že jej deti podstupujú ťažkú operáciu, no bez nej by nemali žiadnu šancu na prežitie. Ako dodala, lekári majú jej plnú dôveru a modlí sa za nich.

"Dostali sme sa pred zložitú situáciu, ktorú sme čakali, ale ktorú sme plánovali úplne inak. Chceli sme aby bol výkon plánovaný v tom zmysle, že deti budú pripravené a budú ho môcť zvládnuť v pohode, aby ani lekári ani pooperačný tím neboli v strese. Sme ale v situácii, že nemôžeme čakať, lebo keby sme čakali na optimálny stav, asi by sme sa ho nedočkali. Už na začiatku sme hovorili, že je to mnohoorgánové poškodenie, najťažšie, aké sa môže vyskytnúť pri tvorbe vývojových chýb akéhokoľvek druhu," povedal na tlačovej besede pred operáciou Prof. MUDr. Jaroslav Siman, CSc. o dvojičkách zrastených v oblasti hrudníka a brucha. Tým trpia všetky orgány uložené v tejto oblasti. "Domnievali sme sa, že v rámci čakania na elektívny výkon budú samostatne dýchať a budú mať v poriadku pľúca. Nedá sa to ale dosiahnuť, pretože pľúcny parenchým (tkanivo) nie je v takom dobrom stave, v zmysle vrodenej vývojovej chyby, ktoré by zaručovalo voľnosť dýchania," povedal Siman. Znamená to, že deti boli odkázané na podporný systém, ktorý im zaručoval dýchanie. Určité časti pľúc mali menej vzdušné ako ostatné. Poloha malých pacientov bola navyše taká, že dobre funkčná časť pľúc nemala priestor pre rozvíjanie sa a dýchanie. Toto označil Siman za najdôležitejšiu indikáciu, prečo sa operácia musí konať teraz. "Keby sme čakali, tak stav detí by sa postupne zhoršoval," dodal.

Zopakoval, že Marek, ako je známe, má určitú vrodenú vývojovú chybu srdca, ktorá však nebola demarkovaná do takej miery ako je teraz. "Každá vývojová chyba sa vekom kvantifikuje a dostali sme sa do situácie, keď jedno srdce pracuje za druhé," povedal Siman. Hoci anatomickú situáciu srdca lekári poznajú, budú sa musieť zoznámiť aj s funkčnou. Tá sa bude dať zistiť až po oddelení.

Problémom je aj to, že u chlapcov je "určitý limitovaný krvný prietok cez pečeň" - krvné zásobenie pečene, čo je pre jej fungovanie najdôležitejšie. Cievny systém totiž chlapci nemajú vyvinutý tak, ako by mali. Siman upozornil aj na zažívací trakt, ktorý lekári rozdelili ešte pred časom. "Žili sme v nádeji, že zažívací trakt bude rásť intenzívnejšie než rastie," informoval Siman. Ako dodal, deti isté veci prijmú, ale iba veľmi málo. Musia teda výživu dostávať intravenózne do žíl. "Zažívací trakt by dorástol okolo jedného roka, ale kde by sme vzali toľko cievnych vstupov, aby sme ich udržali?," doplnil Siman. Cieľom je oddeliť deti tak, aby sa s každým dieťaťom dalo pracovať zvlášť.

Upozornil však aj na ďalší limitujúci faktor - nedostatok materiálu na prekrytie telových dutín. Ide predovšetkým o hrudník. Pľúca totiž potrebujú na rozvoj priestor. "Keby sme využili iba kožný materiál, ktorý je teraz k dispozícii, dosiahli by sme horší stav než je teraz. Hrudník by bol úzky a pľúca by nemali ako pracovať," zdôraznil Siman. Aj srdcia majú Miško a Marek v polohe nad sebou, čím zatláčajú pľúcne tkanivo. Až pri operácii môžu lekári zistiť aká je konkrétna situácia. "To isté platí aj pre brucho, ktoré potrebuje voľnosť," dodal Siman. Spôsob, ako chýbajúcu kožu nahradiť už majú lekári premyslený. Proces bude rozdelený do dvoch fáz tak, aby umožnili koži dorásť a aby bola zachovaná schopnosť hrudníka pracovať v dostatočnom priestore. "Keby sme čakali, bolo by to horšie a horšie," skonštatoval Siman. "Túto indikáciu vnímame ako nádej pre tieto deti, nie ako východisko z núdze, ako určitú šancu, aby sa mohli samostatne vyvíjať," spresnil.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z Česka sa k nám dostalo asi 400 plesnivých džúsov
<< predchádzajúci článok
Vzdelanie podľa Mikloša nie je priorita vlády