Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. decembra 2014

Opozícia má dosť podpisov na mimoriadny zdravotnícky výbor o tendroch



Opozícia už má dostatok podpisov na zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru. Má sa rokovať o medializovaných informáciách týkajúcich sa predražených tendrov na ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk
Bratislava 9. decembra (TASR) - Opozícia už má dostatok podpisov na zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru. Má sa rokovať o medializovaných informáciách týkajúcich sa predražených tendrov na dodávanie stravy do štátnych nemocníc. Podľa nich štyri štátne nemocnice zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní pri desaťročnom zmluvnom vzťahu 81 miliónov eur.


Zbieranie podpisov iniciovala podpredsedníčka strany SaS Jana Kiššová. "Je neuveriteľné, že toto sa môže diať v tak citlivom rezorte, akým je zdravotníctvo, od neho predsa závisia ľudské životy," povedala dnes poslankyňa.

Poslanec Viliam Novotný si myslí, že premér by mal trvať na odchode vedúceho služobného úradu MZ SR. Prečítajte si o tom tento článok na portáli Teraz.sk.


Predseda výboru Richard Raši (Smer-SD) je po odovzdaní podpisov povinný zvolať mimoriadne zasadnutie do siedmich dní. "Som veľmi zvedavá, ako sa k tejto kauze postavia poslanci Smeru-SD, najmä poslanec Vladimír Baláž, ktorý je riaditeľom jednej z týchto nemocníc. Aspoň nám bude môcť poskytnúť informácie o týchto tendroch z prvej ruky," uzavrela Kiššová.

Denník SME v spolupráci s Transparency International zistil, že štyri štátne nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave a Poprade zaplatia externým prevádzkovateľom vývarovní za desať rokov 81 miliónov eur s DPH. Firmám platia za dodávku stravy, pričom jej cena na deň pre pacienta sa v tendroch pohybuje od 8,3 do 10,8 eura. Iné nemocnice, sociálne či geriatrické zariadenia za stravu pre pacientov platia o polovicu menej.

Ďalej denník upozornil, že do súťaže o dodávku stravy sa prihlásili personálne prepojené firmy Dora Gastro Slovakia a Hospital Catering Solutions. Predseda predstavenstva Dora Gastro Peter Bittó podpísal zmluvu v trnavskej nemocnici, v Trenčíne už zmluvu podpisoval za Hospital Catering Solutions, ktorej väčšinovým akcionárom je schránková firma v Luxemburgu.

Firma Hospital Catering Solutions v roku 2012 nemala zamestnanca a na účte mala základné imanie 5000 eur, napísal denník. Verejné obstarávanie nechali nemocnice urobiť externej firme, žilinskej spoločnosti Euro Dotácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najatraktívnejším európskym mestom pre maloobchod je Londýn
<< predchádzajúci článok
Tomáš Borec rokoval s odborármi, stále nevylučujú protest, či štrajk