Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. septembra 2013

Opozícia sa nevzdáva podrobnejších majetkových priznaní funkcionárov



Opozícia sa nemieni vzdať podrobnejších majetkových priznaní verejných funkcionárov. Dnes preto v parlamente podala návrh novely zákona o konflikte záujmov, ...



Zdieľať
Miroslav Beblavý Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 26. septembra (TASR) - Opozícia sa nemieni vzdať podrobnejších majetkových priznaní verejných funkcionárov. Dnes preto v parlamente podala návrh novely zákona o konflikte záujmov, ktorý má umožniť lepšiu kontrolu majetku verejných činiteľov.


Pôvodne mala návrh podávať spolu so Smerom-SD, s ktorým mesiace hľadala kompromis. Hoci kompromis vznikol, vládna strana podľa Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) od návrhu ustúpila. Opozícia preto návrh podala sama a apeluje na Smer-SD, aby ho posunul do druhého čítania, ak má naozaj záujem o transparentnosť a lepšiu kontrolu majetkov. Návrh podali poslanci SDKÚ-DS, KDH, Mostu-Híd, SaS a OĽaNO a ako tvrdia, ide o ten, na ktorom sa pred časom dohodli s predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer-SD).

Ich novela počíta s rozšírením okruhu verejných funkcionárov, ktorí by mali od budúceho roka podávať majetkové priznania. Táto povinnosť by sa mala týkať všetkých funkcionárov volených Národnou radou SR. Majetkové priznania by tiež mali byť podrobnejšie ako doteraz. Podľa Beblavého by sa nemusela uvádzať cena majetku, ale jeho podrobný popis áno. "Teda auto so značkou napríklad," povedal. Miroslav Kadúc z OĽaNO pripomenul, že dnes stačí do majetkového priznania napísať, že funkcionár má auto a bližší popis nutný nie je. "Ale je iné mať škodovku a iné ferrari," upozornil.

Návrh tiež počíta so zverejnením zahraničnej banky, v ktorej má funkcionár uložené peniaze. Sumu by uvádzať nemusel. Mali by sa zverejňovať aj drahé súkromné dary nad 4000 eur, ako aj podmienky, za ktorých funkcionár užíva napríklad vypožičané auto či lietadlo a iné. Priznania by mali zverejňovať aj funkcionári miestnej samosprávy. Právna norma by mala tiež riešiť situácie, kedy väčšina v parlamentnom výbore zablokuje konanie voči funkcionárovi, hoci je zrejmé, že porušil zákon a menšina má podozrenie, že sa tak stalo z politických dôvodov. Podľa novely by sa voči tomu mohla menšina - tretina členov výboru, odvolať na Ústavný súd SR.

Právna norma by ďalej mala definovať majetkové prírastky. Alojz Přidal z KDH považuje za dobré mať prehľad o náraste majetku funkcionárov. "Žiadny poslanec, funkcionár, ktorý čestne získal majetok, sa nemusí tohto návrhu báť," povedal. Za novelu sa vyslovil aj László Solymos z Mostu-Híd, Martin Poliačik z SaS a Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS. Podľa Poliačika by mal Smer-SD posunúť novelu do druhého čítania, ak má záujem o transparentnosť.

Beblavý je ochotný v ďalšom legislatívnom procese hovoriť o ďalších kompromisoch. Pripomenul proces tvorby návrhu novely, ktorý trval mesiace. Tvorila ho pracovná skupina zložená zo všetkých parlamentných strán, ktoré sa dohodli na prísnejších pravidlách podávania priznaní. Potom prišlo ďalšie rokovanie a na ňom protinávrh Smeru-SD, ktorý podľa opozície výrazne oklieštil pôvodný návrh. Strany sa ešte niekoľkokrát stretli, prijali kompromis, Smer-SD však napokon od novely podľa opozície ustúpil. Beblavý za zmenou rozhodnutia vidí silné slovo niekoho z klubu Smeru-SD, ktorý si prísnejšie pravidlá neželá. Dodal, že opozícia predložila dnes návrh, na ktorom bola dohoda s Paškom.

Žitňanská odôvodnila potrebu prijatia takéhoto zákona aj nízkou dôverou ľudí v politikov. "Sú vážne podozrenia, že prepojenia medzi politikou a biznisom sú extrémne silné a je zodpovednosťou nás politikov proti tomu niečo urobiť. Jedným z krokov je aj zlepšiť majetkové priznania politikov tak, aby z nich bolo zrejmé, čo verejný činiteľ vlastní a aby sa z nich dalo vyčítať, či to, čo vlastní, alebo užíva, mohol naozaj nadobudnúť zo svojich legálny príjmov," vysvetlia Žitňanská. Doterajšie majetkové priznania funkcionárov podľa nej nemajú dostatočnú výpovednú hodnotu. Nazdáva sa, že je povinnosťou politikov zmeniť ich tak, aby túto výpovednú hodnotu mali.

Ak by novela prešla, funkcionári by museli podrobnejšie priznania podávať už od budúceho roka. Pokiaľ sa tak nestane, viacerí opoziční politici mienia svoje priznania podávať podrobnejšie aj napriek tomu. Tvrdia, že už dnes tak niektorí robia.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Medzi T. Mikušom a I. Uhliarikom to iskrí kvôli nemocniciam
<< predchádzajúci článok
NSA sledovala aj Martina Luthera Kinga a Muhammada Aliho