Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. februára 2018

Opozícia: Spúšťame petíciu za odstúpenie R. Kaliňáka a T. Gašpara



Podávam ruku každému politikovi vládnej koalície, ktorý má úprimný záujem objasniť prípady, v ktorých sa skrýva objednávateľ vraždy. Povedal podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak.



Zdieľať
Matovič
 
Bratislava 27. februára (TASR) - Predstavitelia opozičných strán OĽaNO a SaS spúšťajú petíciu odstupte.sk za odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcií. Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámil šéf OĽaNO Igor Matovič. Kaliňák a Gašpar sú podľa neho zodpovední, že polícia nepomohla zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi.

"Na jednej strane sú Kaliňák a Gašpar zodpovední za to, ako bezpečne sa ľudia na Slovensku cítia. Namiesto toho, aby si robili svoju prácu, aby sledovali podvody a odhaľovali zločincov aj vo svojich radoch, vždy sa snažia zosmiešňovať tých, ktorí prišli s odhaleniami," povedal Matovič s tým, že Kaliňák si zo zastrašovania Kuciaka podnikateľom Mariánom Kočnerom robil posmech a bral to na ľahkú váhu.

"Tibor Gašpar dokáže povedať veľa pekných slov, ale on bol zodpovedný za to, ako rýchlo bude vyšetrené trestné oznámenie, ktoré podal Ján Kuciak. Novinár 28. októbra 2017 písal, že prešlo už 44 dní a prípad zrejme ešte nemá ani konkrétny policajt," pripomenul šéf Obyčajných.

"Na Slovensku až 53 percent neverí polícii, pred nami sú aj Albánsko, Srbsko, Čierna Hora či Turecko. Toto je výsledok práce Gašpara a Kaliňáka. Preto ich vyzývame, aby sa vzdali svojich postov a nehrali divadlo o tom, ako to tu vyšetria. Desať rokov kryjú zlodejiny, robia si posmešky z novinárov. Kuciak 44 dní prosil o pomoc a oni ho nechali v štichu," dodal Matovič.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) upozornila, že Kuciak sa pred smrťou zaoberal údajným prepojením talianskej mafie na slovenských politikov zo Smeru-SD. "Pýtam sa, ako môžme mať dôveru v takúto políciu? Pokiaľ je táto línia pravdivá, kam sa dostane vyšetrovací tím pod Gašparom a prokurátori pod Jaromírom Čižnárom? Ako máme veriť polícii a prokuratúre? Čo by sa stalo, keby polícia dokončila svoju prácu a neriešila, na koho bola táto skupina Talianov naviazaná?" pýtala sa.

Podľa nej sa jeden z Talianov Bruno Vadala v minulosti so zbraňou v ruke vyhrážal nejakému Nemcovi kvôli pozemku. "Nemec podal trestné oznámenie, polícia vypracovala návrh na podanie obžaloby pre nebezpečné vyhrážanie," informovala. Nicholsonová však nevie, ako prípad skončil.

Gábor Grendel (OĽaNO), ktorý je predsedom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS, informoval, že bude mimoriadne rokovanie tohto výboru. "Jednu z firiem sledovala SIS. Bude nás zaujímať, čo zistili a ako s týmito zisteniami naložili ďalšie štátne orgány," vysvetlil.

Ľubomír Galko (SaS) bude zase ako predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ žiadať šéfa tohto úradu Jozefa Magalu, aby otvoril bezpečnostné previerky bývalého poslanca Smeru-SD a terajšieho šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliama Jasaňa a štátnej radkyne Márie Troškovej. Aj táto dvojica sa totiž spomína v súvislosti s Talianmi.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby odvolal Kaliňáka, Jasaňa aj Troškovú. "Dnes už vieme, že talianska mafia mala a má svojich blízkych ľudí na úrade vlády. Preto je namieste sa pýtať, kto túto mafiu na Slovensku chráni? Prečo títo ľudia nie sú vyhostení? Kto pozval jej blízkych ľudí na úrad vlády a do Bezpečnostnej rady? A kto ich tam ponechal aj potom, ako to vyšlo najavo?" pýtal sa. Ficovi odkázal, že až keď budú Jasaň a Trošková odvolaní, môže ponúknuť zomknutosť, ktorú podľa premiéra v tejto situácii potrebujeme.

Zavraždený novinár Ján Kuciak sa v posledných mesiacoch zaoberal aj pôsobením ľudí blízkych talianskej mafii 'Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahmi z minulosti s hlavnou štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. 'Ndrangheta je podľa denníka Sme najmocnejšou mafiánskou skupinou v Taliansku. Policajný európsky úrad Europol skupinu priradil k najbohatším a najmocnejším zločineckým organizáciám na celom svete vôbec.

Trošková mala podľa denníka podnikať s Antoninom Vadalom, ktorý pôsobí na Slovensku. Hlavná štátna radkyňa bola od augusta 2011 do júna 2012 spoločníčkou a spolumajiteľkou firmy GIA Management, ktorú zakladala s Vadalom. Neskôr sa majiteľom firmy stal Pietro Catroppa. Ten podľa denníka Sme od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol minulosti spoločníkom aj Viliam Jasaň. Firmu vlani monitorovala Slovenská informačná služba.

Trošková v minulosti pracovala ako Jasaňova poslanecká asistentka, zoznámiť ich mal Vadala. V súčasnosti je Trošková hlavná štátna radkyňa na úrade vlády.

 

M. Krajniak: V koalícii sú politici, ktorí chcú vraždu objasniť, podávam im ruku

 

Na archívnej snímke vľavo poslanec Milan Krajniak (Sme Rodina) a vpravo poslanec Boris Kollár (Sme Rodina).

Foto: TASR/Jakub Kotian

 


Každý policajt, prokurátor, sudca a politik, ktorý bude konať vo verejnom záujme pri objasňovaní káuz, na ktorých pracoval zavraždený novinár Ján Kuciak, bude mať plnú podporu opozičného hnutia Sme rodina. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda Sme rodina a poslanec NR SR Milan Krajniak.

"Našou spoločnou prioritou musí byť vyriešenie tejto mimoriadnej situácie. Preto podávam ruku každému politikovi vládnej koalície, ktorý má úprimný záujem objasniť prípady, v ktorých sa skrýva objednávateľ vraždy. Tu sa nikto nemôže hrať na vlastnom piesočku. Viem, že v koalícii sú politici, ktorí to chcú objasniť a týchto ľudí treba podporiť," apeloval Krajniak.

Opozičný poslanec je presvedčený, že objednávateľ vraždy musí zistiť, že urobil najväčšiu chybu v živote. "Musí zistiť, že jeho problémy sa len začali. Štát je silnejší ako akákoľvek mafia, ak chce byť silnejší. Chceme, aby bola SR silnejšia ako mafia? Za Sme rodina odpovedám áno. Ak ale má byť štát silnejší, musí si vedieť zjednať rešpekt," povedal.

Krajniak preto navrhol postup. "Orgány činné v trestnom konaní vynaložia všetky sily a prostriedky nielen na odhalenie páchateľa, ale budú trvať aj na objasnení všetkých prípadov, na ktorých Ján Kuciak pracoval. Žiaden z týchto prípadov nesmie byť zabudnutý ani obídený, každá kauza sa musí stať absolútnou prioritou," konštatoval. Vyzval preto všetkých ľudí, ktorí konajú vo verejnom záujme, aby konali s vedomím, že ide o mimoriadnu situáciu. Odporučil tiež preveriť si, na aké orgány Kuciak za posledné tri mesiace posielal otázky cez infozákon.

Na margo talianskej stopy v prípade poznamenal, že by si preveril, či talianske orgány nepožiadali Slovensko v posledných mesiacoch o súčinnosť. "Ak by to tak bolo, išiel by som po tej stope, či sa to preverovalo, alebo nie. Som presvedčený, že generálny prokurátor Jaromír Čižnár chápe vážnosť situácie," odkázal.

V súvislosti s údajným prepojením talianskej mafie a slovenských politikov, o ktorých Kuciak pripravoval článok, Krajniak povedal, že vyvodzovanie politickej zodpovednosti treba urobiť. "Ale najdôležitejšie je, aby svoju prácu robili orgány činné v trestnom konaní," dodal.

Denník Sme informoval, že Ján Kuciak sa v posledných mesiacoch zaoberal aj pôsobením ľudí blízkych talianskej mafii 'Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahmi z minulosti s hlavnou štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. 'Ndrangheta je podľa denníka najmocnejšou mafiánskou skupinou v Taliansku. Policajný európsky úrad Europol skupinu priradil k najbohatším a najmocnejším zločineckým organizáciám na celom svete vôbec.
 

KDH vyzýva Fica a Kaliňáka, aby pre vraždu novinára odstúpili


Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD), aby okamžite odstúpili zo svojich funkcií. KDH to žiada v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

"V súvislosti s brutálnym zločinom, ktorý sa stal na Slovensku a pri ktorom boli chladnokrvne popravení dvaja mladí ľudia, existuje dostatočné množstvo dôvodov na vyvodenie politickej zodpovednosti, ktoré nás oprávňujú k tejto výzve," uvádza KDH vo svojom stanovisku.

Kresťanskí demokrati dodávajú, že už v tomto štádiu poznania skutočností týkajúcich sa brutálneho činu úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je vyvodenie politickej zodpovednosti u týchto dvoch osôb "absolútne nevyhnutné".



 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vražda novinára Jána Kuciaka: Polícia vypočula v súvislosti s vraždou novinára okolo 20 osôb (27. 2. 2018)
 Zavraždený novinár riešil prepojenie talianskej mafie a politiky (27. 2. 2018)
 Premiér Robert Fico sa stretol s vedením Ringier Axel Springer (27. 2. 2018)
 ŽITNÝ: Úkladná vražda J. Kuciaka tvrdo relativizuje desivosť 90. rokov (27. 2. 2018)
 Zväz nemeckých novinárov požaduje objasniť okolnosti vraždy J. Kuciaka (27. 2. 2018)
 Desiatky ľudí si v Prahe i Brne uctili pamiatku zavraždeného Kuciaka (27. 2. 2018)
 A. Danko odsudzuje vraždu novinára J. Kuciaka a jeho priateľky (26. 2. 2018)
 Fico: Ak vražda J. Kuciaka súvisela s prácou, je to útok na demokraciu (26. 2. 2018)
 Reakcie politikov na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka (26. 2. 2018)
 Vo Veľkej Mači zastrelili novinára J. Kuciaka a jeho priateľku (26. 2. 2018)



nasledujúci článok >>
Na diaľnici D2 prebieha dopravno-bezpečnostná akcia
<< predchádzajúci článok
Taliban zbičoval dvojicu zaľúbencov za útek zo severného Afganistanu