Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. septembra 2015

Opozícia žiada povinne zverejňovať životopisov verejných funkcionárov



Ministerstvá, ostatné ústredné orgány štátnej správy, orgány miestnej štátnej správy, obce a vyššie územné celky by mali mať povinnosť zverejňovať ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 6. septembra (TASR) - Ministerstvá, ostatné ústredné orgány štátnej správy, orgány miestnej štátnej správy, obce a vyššie územné celky by mali mať povinnosť zverejňovať osobné údaje o ľuďoch, ktorí boli vymenovaní do verejnej funkcie, a to aj bez ich súhlasu s takýmto zverejnením. V návrhu novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám to žiadajú opoziční poslanci Miroslav Kadúc (OĽaNO), Peter Osuský (SaS) a Daniel Lipšic (nezaradený). V druhom čítaní by chceli do novely zaradiť aj kandidátov na verejné funkcie.


Trojica členov NR SR si to predstavuje tak, že bude povinné zverejniť minimálne titul, meno, priezvisko, funkciu a deň ustanovenia alebo vymenovania do funkcie, pracovné zaradenie a deň začiatku výkonu pracovnej činnosti, miesto výkonu funkcie alebo pracovnej činnosti a orgán, v ktorom túto funkciu alebo činnosť vykonáva. Ďalej dosiahnuté vzdelanie a predchádzajúce pracovné alebo iné obdobné zaradenie, trvanie predchádzajúceho pracovného alebo iného obdobného zaradenia a označenie osoby, u ktorej sa predchádzajúce pracovné alebo iné obdobné zaradenie vykonávalo.

Novela, ktorou sa bude parlament zaoberať už na septembrovej schôdzi, tiež prináša nové povinnosti pre obce a vyššie územné celky. Tie majú byť povinné zverejňovať termíny zasadnutí zastupiteľstva a komisií a návrh programu rokovania, zápisnice zo zasadnutí, texty návrhov všeobecne záväzných nariadení najneskôr 15 dní pred rokovaním zastupiteľstva, texty návrhov uznesení a materiálov na zasadnutie zastupiteľstva, komisie a rady najneskôr do siedmich dní pred rokovaním, ako aj texty schválených uznesení, materiálov a všeobecne záväzných nariadení. Povinné má byť aj zverejňovanie účasti poslancov na zasadnutí zastupiteľstva či informácie o ich hlasovaní.

Kadúc, Osuský a Lipšic upozorňujú, že zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jednou z najdôležitejších právnych noriem upravujúcich výkon občianskych práv a kontrolu orgánov štátu a samosprávy zo strany občanov. V aktuálnej legislatíve však trojica predkladateľov vidí nedostatky, ktoré bránia efektívnemu získavaniu požadovaných informácií, ako aj efektívnej práci orgánov verejnej správy. Preto okrem iného zavádzajú definíciu pojmu informácia, rozširujú rozsah povinne zverejňovaných informácií, predlžujú dobu, na ktorú sa na internete zverejňujú povinne zverejňované informácie, zmluvy, objednávky a faktúry či zavádzajú povinnosť zverejňovať informácie sprístupnené na žiadosť.

Opozičná novela v podstatnej miere vychádza zo znenia návrhu zákona, ktorý pripravila pracovná skupina pri ministerstve spravodlivosti za účasti zástupcov verejných inštitúcií, Združenia miest a obcí Slovenska a niektorých mimovládnych organizácií. "Ministerstvo spravodlivosti dalo návrh zákona do medzirezortného pripomienkového konania vo februári 2015. Po jeho skončení však ministerstvo vypustilo väčšinu ustanovení s výnimkou tých, ktoré sa týkajú opakovaného použitia informácií. V takejto zredukovanej forme návrh zákona v auguste 2015 schválila vláda SR," popísali poslanci postup rezortu spravodlivosti. Ich novela preto obsahuje väčšinu ustanovení z pôvodného návrhu ministerstva spravodlivosti, ktoré boli vypustené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež vyzval európske farnosti, aby prijali jednu rodinu utečencov
<< predchádzajúci článok
Malé a stredné podniky sa ťažko vyrovnávajú s častými zmenami zákona