Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. októbra 2007

Opozičnú petíciu už podporilo viac ako 100 tisíc ľudí



Pod petíciu na záchranu dôchodkovej reformy sa v priebehu dvoch týždňov podpísalo už viac ako 100 tisíc ľudí. Ako ďalej informoval na utorňajšej tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Pod petíciu na záchranu dôchodkovej reformy sa v priebehu dvoch týždňov podpísalo už viac ako 100 tisíc ľudí. Ako ďalej informoval na utorňajšej tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, teraz sa ukáže či máme vládu naozaj demokratickú, ktorá dokáže načúvať ľuďom alebo či máme vládu, ktorú ľudia vôbec nezaujímajú. Podľa slov predsedu KDH Pavla Hrušovského sa ukazuje, že nielen v slovenskom parlamente a vo vláde SR, ale aj na dedinách a v mestách na Slovensku sa ľudia rovnako intenzívne zaujímajú o svoje problémy, zvlášť keď sa ich bezprostredne týkajú, čoho výsledkom bol aj veľký záujem občanov pri petičných hárkoch. Petičná akcia pokračuje aj naďalej s cieľom predísť možným nedorozumeniam a vytvoriť určitú rezervu v počte podpisov.

Podľa názoru Pála Csákyho, predsedu SMK, parlament nesmie prijať na svojom najbližšom zasadnutí žiaden krok, ktorý by bol v rozpore s tými zásadami o ktoré sa opiera prebiehajúca petícia, pričom by bolo neférové voči občanom keby teraz parlament napriek tomu a silou presadil nejaké iné riešenie. "Teraz sa ukáže či vládna väčšina dokáže, alebo ukáže zmysel načúvať ľuďom, či vypočuje hlas ľudí," konštatoval M. Dzurinda. V súvislosti s ďalším postupom uviedol Pavol Hrušovský, že cieľom je splnenie podmienky stanovenej zákonom, aby petícia bola prerokovaná v parlamente, čomu bude podriadená aj ďalšia iniciatíva s nakladaním s petičnou akciou aj s časom kedy ju definitívne ukončia.

Petícia obsahuje osem požiadaviek, ktoré sú adresované parlamentu, prezidentovi, vláde a rezortu práce a sociálnych vecí. Ide o požiadavku zabezpečiť ústavným zákonom, aby sa neprijímali zmeny zhoršujúce postavenie dôchodcov a nepresadzovať zmeny v druhom pilieri v neprospech sporiteľov. Cieľom petície je tiež neznižovať v súčasnosti platnú výšku odvodov na dôchodkové sporenie a nezavádzať vyššie odvody na dôchodkové poistenie. Medzi ďalšie požiadavky patrí zachovať právo na prácu občanom poberajúcim predčasný dôchodok, ako aj platenie príspevkov štátom do druhého piliera za osoby na materskej dovolenke, opatrovateľov a invalidné osoby. Interným doktorandom by sa mal na základe petície zachovať status zamestnancov a nemalo by sa predlžovať minimálne obdobie dôchodkového poistenia potrebné na vznik nároku na starobný a predčasný starobný dôchodok zo súčasných 10 rokov na 15 rokov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Grassovu osemdesiatku oslavujú v Nemecku aj v Poľsku
<< predchádzajúci článok
Poslanci by nemali rozdeľovať rodičov podľa počtu detí