Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Opozičný politik žiada o odklad komunálnych volieb v MoskveMoskovský opozičný politik a aktivista Iľja Jašin (uprostred vpravo), archívna snímkaZdieľať
Moskovský opozičný politik a aktivista Iľja Jašin (uprostred vpravo), archívna snímka Foto: TASR/AP
Moskva 12. augusta (TASR) - Ruský opozičný politik Iľja Jašin vyzval na odklad volieb do moskovského mestského zastupiteľstva. Navrhuje, aby sa komunálne voľby v Moskve konali až koncom jesene. Uvádza sa to v liste, ktorým o to požiadal predsedníčku Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ellu Pamfilovovú. Voľby do moskovskej Dumy sú vypísané na 8. septembra.


Politik sa na Pamfilovovú obrátil listom z väzenia, kde si odpykáva v poradí už druhý trest odňatia slobody za podnecovanie k nepovoleným protestným zhromaždeniam v Moskve a účasť na nich.

Jašin v liste šéfku ÚVK varuje, že voľby konané v septembri by mohli sprevádzať prejavy "svojvôle polície" a "naozajstná policajná operácia".

Od polovice júla, keď sa objavili prvé správy o spochybňovaní podpisov na podpisových hárkoch nezávislých kandidátov, sa v Moskve konajú zhromaždenia na ich podporu, počas ktorých bolo zatknutých vyše 2000 ľudí. Zákroky policajtov voči demonštrantom často sprevádza neprimerané použitie sily.

Moskovská volebná komisia a následne aj ÚVK medzičasom zamietli žiadosti desiatok nezávislých kandidátov, ktorí sa v Moskve chceli uchádzať o hlasy voličov, ako aj ich odvolania. Nepomohlo ani to, že voliči, ktorých podpisy niektorí odborníci považovali za falošné, sa znovu podpísali a predložili čestné vyhlásenie, a ani to, že niektorí z nich prišli dokonca na zasadnutia volebných komisií. Medzi odmietnutými kandidátmi je aj Jašin, dodala rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Posledné zhromaždenie na podporu nezaregistrovaných kandidátov sa v Moskve konalo uplynulú sobotu; šlo o úradmi povolené zhromaždenie. Zadržaných počas neho bolo vyše 250 ľudí. Zhromaždenia na podporu Moskovčanov sa v sobotu konali vo viacerých ďalších mestách Ruska, kde tiež došlo k zadržaniam.

Podľa Echa Moskvy bola moskovskej radnici zaslaná ďalšia žiadosť o povolenie pochodu na podporu nezávislých kandidátov a slobodných volieb, ktorý by sa mal konať na budúcu sobotu na reťazci bulvárov okolo historického centra Moskvy. V tento deň sa na Prospekte akademika Sacharova uskutoční aj míting zvolaný Komunistickou stranou Ruskej federácie pod heslom "Za spravodlivé a čestné voľby".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
T. Gregor: Tarify a príplatky treba naviazať na priemernú mzdu
<< predchádzajúci článok
Nižšie ceny ropy skresali zisk koncernu Saudi Aramco o vyše desatinu

Opozičný politik žiada o odklad komunálnych volieb v Moskve - diskusné fórum čitateľov