Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2008

ORAVA: Na Kubínskej holi pred 40 rokmi padla lavína



Na svahoch vtedy zahynulo šesť študentov z Vysokej školy technického učení v Brne. Celkovo bolo zasypaných 53 osôb, traja zostali ľahko a osem ťažko ranených



Zdieľať
Ako mohla pred 40 rokmi padnúť na Kubínskej holi lavína, mnohí jej priami účastníci netušia. "Pre mnohých to bol obrovský šok," uviedol na dnešnom spomienkovom podujatí pri príležitosti výročia na jej tragický pád, pri ktorom zahynulo šesť študentov z Vysokej školy technického učení v Brne, vtedajší vedúci okrsku Horskej služby Dolný Kubín Vladimír Tolky. Celková bilancia lavíny bola 53 zasypaných osôb, traja zostali ľahko a osem ťažko zranených. V tom čase sa vzhľadom na počet osôb táto udalosť zaradila medzi najväčšie katastrofy v Československu.

Na prelome rokov 1967 a 1968 prekvapili mnohých rekordne vysoké teploty. Na začiatku januára 1968 sa počasie ochladilo a prinieslo nový sneh. Na svahy prišli 14. januára na lyžiarsky výcvik študenti prvého ročníka Elektrotechnickej fakulty Vysokej školy technickej z Brna. Ráno, 16. januára sa nad chatou na Kubínskej holi pohybovalo 57 ľudí. Krátko pred desiatou hodinou traja z nich spolu s inštruktorom odišli do chaty navoskovať lyže. Okolo 10:15 tisíce kubických metrov snehu zmietlo zo svahu 53 lyžiarov. Pomoc pre nich skomplikovalo aj nefunkčné telefonické spojenie, ktoré vypadlo deň predtým po víchrici. "Pomoc prišla neskôr. Vedúci výcviku poslal dvoch študentov do najbližšej dediny, ktorou je dnešná prímestská časť Dolného Kubína - Záskalie," spomína 85-ročný Ľudovít Ruttkay. Prvého raneného podľa neho odviezli až po deviatich hodinách, posledného po 16-tich. Na svahu zahynuli Miloš Kalabis, Miloslav Zika, Zdeněk Mikulica, Marie Fialová, Milan Havránek a Petr Navrátil. Ich pamiatku pripomína pamätník z drevených stĺpov - totemov, ktoré sa ako varovný prst týčia k oblohe a pripomínajú silu prírody a skaly s ich menami a priezviskami, pri ktorých dnes priami účastníci položili na spomienku vence.

Podľa Tolkyho mala najväčší podiel na lavíne príroda. "Bol to súhrn viacerých faktorov, ktoré sa spojili a vyvrcholili nešťastím obrovských rozmerov," povedal dnes už 76-ročný Tolky. Po oteplení podľa neho prišiel mráz, ktorý vytvoril vrstvu zamrznutého snehu. Na ten napadol nový sneh, ale s pevnou vrstvou ľadu sa nespojil. Pod vrcholom hole vietor urobil snehové náveje. Ich odtrhnutie v hrúbke poldruha metra a šírke 450 metrov nastalo vo výške 1320 metrov. Stovky ton snehu sa dali do pohybu. Princípom snehovej gule sa nabaľovali a nakoniec sa dole svahom rútilo stokilometrovou rýchlosťou viac ako 300 000 kubíkov snehu, ktorý lámal stromy a ničil všetko, čo mu prišlo do cesty. "Lavína sa zastavila po prejdení viac ako jedného kilometra, približne 600 metrov pod chatou, na súvislom pásme mohutných smrekov. Skaly, polámané stromy, časti vleku a výstroj v rotujúcej snehovej mase mali na študentov zničujúci účinok," podotkol Tolky. Spolu s ním si dnes na tragickú udalosť spomínali aj ďalší účastníci.
Pri príležitosti spomienky, ktorú pripravilo mesto spolu so spoločnosťou SKI Kubínska hoľa, Športovým klubom Kubínska hoľa, Horskou záchranou službou a Horolezeckým klubom James, zorganizovali aj preteky v obrovskom slalome. V chate na Kubínskej holi sprístupnili výstavu fotografií a novinových článkov od priamych účastníkov a z archívu mesta Dolný Kubín. Účastníci si dnes pozreli aj dva spomienkové filmy, jeden z produkcie TV Markíza a druhý z Českej televízie. Program spomienky vyvrcholil fakľovým sprievodom po trase pádu lavíny, ktorý dostal symbolický názov Svetlo večne, nech im svieti.

Na mieste tragédie je dnes les. Od roku 1977 na Kubínskej holi organizovali Memoriál obetí snehovej lavíny v obrovskom slalome. Pred 12 rokmi ho pre nepriaznivé poveternostné podmienky zrušili. "Pri príležitosti výročia sme sa snažili zorganizovať spomienkové podujatie, ktorým nezabúdame na minulosť. Snahou je inšpirovať mladých i starších, aby tie naše hory využívali, ale aby pri tom nezabúdali na silu prírody," uviedol pre agentúru SITA primátor Dolného Kubína Ivan Budiak. Memoriál obnovili po takmer 10-ročnej pauze vlani a pripravili ho aj tento rok.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koštunica misiu EÚ v Kosove nechce
<< predchádzajúci článok
ORAVA SNOW v Oravskej Lesnej prináša pre svojich návštevníkov ďalšiu sezónnu novinku: WIFI HOT SPOT