Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. októbra 2007

Organizáciu ohrozuje rozpočtová kríza



Rada Európy (RE) požaduje urýchlené zvýšenie príspevkov členských štátov, keďže súčasná finančná situácia ohrozuje jej existenciu. Uvádza sa to v správe belgického zákonodarcu Paula ...



Zdieľať

STRASBURG 3. októbra (WEBNOVINY) - Rada Európy (RE) požaduje urýchlené zvýšenie príspevkov členských štátov, keďže súčasná finančná situácia ohrozuje jej existenciu. Uvádza sa to v správe belgického zákonodarcu Paula Willeho, ktorej sa v stredu venovalo Parlamentné zhromaždenie organizácie. Aby mohla RE naďalej riadne fungovať, rozpočet vo výške 270 miliónov eur sa musí na budúci rok zvýšiť o dve percentá. 47 členských štátov však rozpočet zmrazilo a nemá záujem zvýšiť svoje príspevky.

Päť najvýznamnejších prispievateľov - Rusko, Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko a Taliansko - poskytujú po 12,5 percenta, zvyšok sa rozdeľuje medzi ostatných 42 krajín. "Kríza, ktorej v súčasnosti čelí Rada Európy, s rozpočtovou politikou založenou na nulovom raste... nevyhnutne povedie ku kolapsu organizácie," varuje správa. Dokument zároveň spochybňuje prístup členov RE.

Rada Európy založená v roku 1949 je najstaršou celoeurópskou politickou inštitúciou. Jej činnosť sa zameriava na ochranu ľudských práv, parlamentnej demokracie a právneho štátu a štandardizuje právne postupy v Európe. Postupným vstupom 27 členov do Európskej únie organizácia značne stratila na svojom vplyve a snaží sa prehodnotiť svoju úlohu v zjednotenej Európe. Hlavnou náplňou činnosti RE je v súčasnosti podpora ľudských práv v Rusku a ďalších bývalých republikách Sovietskeho zväzu, kde má EÚ obmedzený vplyv. Dôležitou súčasťou je Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), kde sa môžu občania odvolať voči rozhodnutiam národných súdov v občianskych sporoch. ESĽP je populárny najmä medzi obyvateľmi krajín mimo EÚ a náklady na jeho činnosť v súčasnosti predstavujú 33 percent rozpočtu RE. Keďže tento podiel narastá, rada je nútená znižovať výdavky v iných oblastiach. "Európsky súd pre ľudské práva je zaplavený počtom žiadostí od európskych občanov. Jeho súčasné zdroje nepostačujú na plnenie jeho povinností," konštatuje správa. Na súde sa doteraz nahromadilo 79 000 nevybavených podaní a tento počet rastie každým týždňom.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarského veľvyslanca pozvali na rezort zahraničia
<< predchádzajúci článok
Fico už rozhodnutie PES predpokladá