Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. marca 2023

Organizátor Pohody Kaščák vracia sošku Múzy, nesúhlasí s pôsobením majoritného vlastníka banky v RuskuSpevák, hudobník a organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák sa rozhodol vrátiť cenuZdieľať
22 676x455 30.3.2023 (SITA.sk) - Spevák, hudobník a organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák sa rozhodol vrátiť cenu Nadácie Tatra banky, ktorú získal v roku 2012 za dramaturgiu festivalu.

Festival Pohoda podporuje Ukrajinu


Vrátením ceny chce vyjadriť nesúhlas s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku. Kaščák o tom informoval v tlačovej správe.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Cenu vraciam na základe nedávno publikovaných informácií, podľa ktorých majoritný majiteľ Tatra banky, a.s. - rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International, naďalej aktívne podnikateľsky pôsobí na bankovom trhu Ruskej federácie, a to aj napriek prebiehajúcej vojenskej invázii ruskej armády na území Ukrajiny,“ vysvetlil Kaščák

Festival Pohoda podľa neho podporuje Ukrajinu v jej zápase o slobodu a odmieta agresiu Ruskej federácie. „Nemôžem a nechcem byť držiteľom ceny od banky vlastnenej niekým, koho podnikateľské aktivity nepriamo pomáhajú Ruskej federácii viesť a financovať agresívnu vojnu proti ukrajinským občiankam a občanom," doplnil Kaščák.

Hodnoty slobody a humanizmu


Ako ďalej vyhlásil, nemá žiadnu pochybnosť o tom, pri kom v tejto situácii stáť. Uviedol, že dramaturgia festivalu vždy reagovala na dianie v spoločnosti ako na Slovensku, tak aj v zahraničí.

Preto musím reagovať aj teraz, keď sú na Ukrajine zabíjané tisíce nevinných ľudí vojenským agresorom. Ako autorovi dramaturgie mi záleží na hodnotách slobody, humanizmu a demokracie, a to nielen deklaratívne, ale aj konkrétnymi činmi," uzavrel Kaščák.

Bronzovú sošku Múzy Kaščák pošle vo štvrtok na adresu Nadácie Tatra banky. Súčasne chce vrátiť aj finančnú odmenu, ktorá bola spojená s cenou. Kaščák vyzval nadáciu, že ak odmenu nepríjme naspäť, plnú sumu venuje iniciatíve Music Saves Ukraine, ktorá sa snaží zmierňovať následky vojny na Ukrajine.


Zdroj: SITA.sk - Organizátor Pohody Kaščák vracia sošku Múzy, nesúhlasí s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prečo toľko podliehame hlúposti? Prečítajte si Psychológiu stupidity
<< predchádzajúci článok
Michal Kaščák vracia cenu Nadácie Tatra banky za umenie