21. marca 2019
Ilustračná snímka. Foto: TASR/ Štefan Puškáš Nitra 21. marca (TASR) – Organizátori dvoch rôznych petícií proti hazardu v Nitre sa nedokážu zhodnúť a vzájomne sa obviňujú. Organizátori petície Zastavme hazard v Nitre považujú aktivitu Život bez hazardu v Nitre je lepší za kontra akciu bez nejasného pozadia. Druhá strana zasa tvrdí, že vyjadrenia členov petičného výboru Iniciatívy Zastavme hazard napĺňajú skutkovú podstatu trestného činu ohovárania.
Spory medzi dvoma iniciatívami vyvrcholili počas prvého kola prezidentských volieb v Nitre v sobotu 16. marca. Pred volebnými miestnosťami zbierali podpisy pod petíciu členovia občianskeho združenia Život bez hazardu je lepší. Dva dni predtým počas zasadnutia nitrianskeho mestského zastupiteľstva spustilo svoju petíciu Zastavme hazard v Nitre Centrum pre rodinu v Nitre. Medzi prvými ju podpísali primátor a mestskí poslanci. Organizátori petície avizovali, že podpisy budú dobrovoľníci zbierať pred volebnými miestnosťami v druhom kole prezidentských volieb 30. marca.
Podľa člena petičného výboru Iniciatívy Zastavme hazard Matúša Libanta iniciátori petície Život bez hazardu je lepší nerešpektujú, že v Nitre sa koná petícia Iniciatívy Zastavme hazard od roku 2016, ktorá má už 18.000 podpisov.
„Pani Rattajová používa platených brigádnikov, ktorí podľa ich vyjadrenia dostávajú za zber od 50 do 150 eur. V uliciach má stovky platených brigádnikov, pričom používa na ich zaplatenie finančné zdroje neznámeho pôvodu,“ tvrdí Libant. Zuzana Rattajová z občianskeho združenia Život bez hazardu je lepší oponuje, že podpisy pod ich petíciu začali zbierať v decembri 2018, tri mesiace pred tým, ako začala zbierať podpisy pod svoju petíciu druhá strana.
Advokát Iniciatívy Zastavme hazard Anton Chromík tvrdí, že konkurenčná iniciatíva používa po 1. marci 2019 neplatný petičný hárok, ktorý nemôže byť použitý podľa nového zákona č. 30/2019 o hazardných hrách.
„Prechodné ustanovenie § 99, ods. 23 nového zákona umožňuje použitie podpisov na starom petičnom hárku podľa starého zákona, len ak boli zhromaždené pred 1. marcom tohto roka,“ povedal Chromík.
„Našu petíciu sme začali zbierať ešte pred platnosťou novely zákona o hazardných hrách. Zákonodarca myslel aj na takýto stav, a tak po prvom marci zbierame podpisy s pôvodným hárkom podľa nového zákona a vďaka prechodným ustanoveniam platia aj podpisy spred 1. marca,“ kontruje Rattajová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR