Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. marca 2010

Ortodoxná cirkev v Grécku musí platiť dane



Úsporný balíček gréckej vlády sa týka aj vplyvnej gréckej ortodoxnej cirkvi. Podľa zákona, ktorý schválil v stredu grécky parlament, musí aj duchovenstvo v budúcnosti platiť ...



Zdieľať
Foto: SITA/AP


ATÉNY 24. marca (WEBNOVINY) - Úsporný balíček gréckej vlády sa týka aj vplyvnej gréckej ortodoxnej cirkvi. Podľa zákona, ktorý schválil v stredu grécky parlament, musí aj duchovenstvo v budúcnosti platiť dane. Ak cirkev zdedí nehnuteľnosť, bude musieť 20 percent z jej hodnoty odviesť štátu. Aj z príjmov, ktoré má cirkev z pozemkov a z ktorých doteraz odvádzala len jedno percento, bude musieť teraz odvádzať 20 percent. Okrem toho budú musieť diecézy a kláštory predkladať na kontrolu evidencie účtov, ktoré doteraz nik nekontroloval.

Aténsky arcibiskup Ieronymos, a tým aj hlava ortodoxnej cirkvi v Grécku, na nariadenie reagoval nahnevane. "Naša trpezlivosť je vyčerpaná," povedal arcibiskup v rozhovore pre médiá a pohrozil, že "podá sťažnosť na grécke a európske súdy". Podľa jeho názoru nový zákon o daniach odporuje gréckej ústave. Ieronymos odmietol obvinenia, že cirkev vlastní milióny. "Poďte a ukážte nám, kde sú tie peniaze." Obyvatelia Grécka však s daňovou povinnosťou cirkvi súhlasia. V prieskume sa 80 percent Grékov vyjadrilo, že vysokí predstavitelia cirkvi sú spojení s korupciou.

Podľa štúdie zverejnenej v roku 2009 v časopise Katimerini mala ortodoxná cirkev v Grécku v roku 2008 zisk 7 miliónov eur. Štát platí kňazom mzdu, mnohí biskupi majú šoférov, ktorých im dáva k dispozícii armáda.
Cirkev v Grécku je opakovane spájaná so škandálmi. V roku 2005 bol pre obvinenie z prania špinavých peňazí odvolaný biskup z Attiky. Podľa denníka Financial Times korintský biskup previedol finančné dary na svoje súkromné kontá a biskup zo Solúnu udržiaval úzke kontakty s albánskou drogovou mafiou. V roku 2008 museli štátny tajomník a hovorca vlády Theodoros Roussopoulos ako aj minister obchodu Geórgios Voulgarakis pre kontroverzný obchod s nehnuteľnosťami štátu s kláštorom mníchov v Athose, ktorý stál daňovníkov 100 miliónov eur, odstúpiť.

Deväťdesiat percent obyvateľov Grécka sú členmi gréckej ortodoxnej cirkvi. Od roku 1982 už nie je cirkevný sobáš povinný, od začiatku 90. rokov nie je napriek protestom cirkvi v občianskych preukazoch a v pasoch uvedená náboženská príslušnosť.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Euro voči doláru oslabilo
<< predchádzajúci článok
Poistenci sa pri zúčtovaní opäť dopúšťajú chýb