Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

08. októbra 2018

Oscara môže získať aj slovenský film, konkurencia je však veľkáNa snímke zľava scénarista Marek Leščák, režisér Martin Šulík, tlmočníčka, rakúsky herec Peter Simonischek, herci Zuzana Mauréry, Anna Rakovská, Eva Kramerová, Réka Derzsi, František Lipták a riaditeľ sekcie programových ...Zdieľať
Na snímke zľava scénarista Marek Leščák, režisér Martin Šulík, tlmočníčka, rakúsky herec Peter Simonischek, herci Zuzana Mauréry, Anna Rakovská, Eva Kramerová, Réka Derzsi, František Lipták a riaditeľ sekcie programových služieb televíznej časti RTVS Tibor Búza počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii nového koprodukčného filmu RTVS - Tlmočník. Foto: TASR/Marko Erd
Los Angeles 8. októbra (TASR) - Budúcoročný laureát Oscara v kategórii najlepší zahraničný (neanglicky nakrútený) film roka vzíde spomedzi nominantov z celkove 87 krajín vrátane SR i ČR. V pondelok o tom informovala Americká filmová akadémia.


Vlani sa o rovnaké ocenenie uchádzali snímky z rekordných 92 krajín.

Slovenskú kinematografiu bude v súboji o Oscara reprezentovať dráma režiséra Martina Šulíka Tlmočník, príbeh dvojice starších pánov, ktorých na ceste Slovenskom spája i rozdeľuje čiastočne spoločná minulosť. Hlavné postavy snímky, ktorá vznikla v slovensko-česko-rakúskej koprodukcii, stvárnili český režisér a príležitostný herec Jiří Menzel, respektíve rakúsky herec Peter Simonischek, známy najmä z nemecko-rakúskej, cenami ovenčenej produkcie Toni Erdmann.

Česká filmová a televízna akadémia vyslala do súboja o Oscara snímku Všechno bude, ktorú v česko-slovinsko-slovensko-poľskej koprodukcii a s nehercami v hlavných úlohách nakrútil rodák zo slovinskej Ľubľane Olmo Omerzu.

Po prvý raz sa o udelenie Oscara budú pri jeho 91. ročníku uchádzať dva africké štáty - Malawi a Niger.

Užší okruh piatich kandidátov na prestížne ocenenie by mal byť známy 22. januára 2019. Meno nositeľa trofeje sa široká verejnosť dozvie na galavečeri 24. februára budúceho roka.

Vlani získal ocenenie v predmetnej kategórii film režiséra Sebastiána Lelia Una mujer fantástica (Fantastická žena) z juhoamerického Čile.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BAB 2018 premietne animované filmy deťom aj z iných častí Slovenska
<< predchádzajúci článok
Vo Frankfurte sa začína v utorok 70. medzinárodný knižný veľtrh

Oscara môže získať aj slovenský film, konkurencia je však veľká - diskusné fórum čitateľov